21.6.2021
Araştırma

Bayram tatili nasıl geçti? İşte tatilin turizm sektörüne etkileri...

Bayram tatili nasıl geçti? İşte tatilin turizm sektörüne etkileri...
Bayram tatilinin 9 gün olması turizmcileri sevindirdi. Dört gözle beklenen bu 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin turizm sektörüne etkileri nasıl oldu?
Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, turizm sektörünün kötü bir şekilde sezonu kapatacağı tahmin edilirken, ardı ardına güzel gelişmeler yaşanmaya başladı. Önce İsrail, sonra da Rusya ile yaşanan ‘sıcak gelişmeler’ turizm sektöründe yüzlerin gülmesini sağladı. Ama turizm sektörü asıl mutluluğu okulların kapanması ve bayram tatilinin gelmesiyle yakaladı.

DURUM NASIL?
Akdeniz’den Karadeniz’e, İç Anadolu’dan Ege’ye Türkiye’nin her yerinde yoğun bir bayram trafiği yaşandı. Öyle ki Marmaris’te yatacak otel bulamayan tatilciler kumsallarda çadır kurdu. Karadeniz’de Uzungöl’e gitmek isteyenler kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Batum’a gitmek için sınır kapısına gidenler 5 saatte geçiş yapabildi. Peki bu durumu turizmciler nasıl karşıladı? Otellerde doluluk oranları nereye ulaştı? Son anda gelen yüksek talep nedeniyle fiyatlar yükseldi mi? Tüm bu soruları sektörün önde gelen isimlerine sorduk. Turizm sektörü temsilcileri doluluklardan memnun olduğunu söylese de, tatil planını son dakikaya bırakan vatandaşlar yüksek talep nedeniyle erken rezervasyon yaptıranlara göre yüzde 40’tan daha fazla para ödemek zorunda kaldı.

SÜRPRİZLER OLABİLİYOR
Bayram döneminin turizm sektörü için çok güzel geçtiğini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Sadece otelciler için değil, turizmle bağlantılı herkes için güzel bir dönem oldu. Otellerin oda kapasitelerinin neredeyse tamamı doldu. Bu sadece kıyılarda da yaşanmadı. Yaylalarda, dağlarda her yer aynı şekildeydi. Sadece tatil için değil, akraba ziyareti için de yollara düşen çok oldu. Birçok kişi iç turizme katılmış oldu. Bunun en büyük sebebi uzun bir tatil dönemi olmasıydı” dedi. Yatak kapasitelerinin sınırlı olduğu bölgelerde yer bulamama sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Osman Ayık, “Talep çok olunca bu yatak kapasitesinin sınırlı olduğu bölgelerde fiyatların yükselmesine neden oldu. Uzun yıllardır tekrarladığımız bir şey var. O da erken rezervasyon. Erken rezervasyon yaptırmayınca bazı bölgelerde astronomik fiyatlarla karşılaşılabiliyor. Son dakika tatile karar vermek sürprizlere de açık olma anlamı taşıyor” diye konuştu.

KKTC VE YUNAN ADALARI İLK TERCİH
Bayram tatilinde Kapadokya’dan Trabzon’a, Antalya’dan Bodrum’a birçok tatil bölgesinin çok yüksek doluluklara ulaştığına dikkat çeken Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Tatilini son dakikaya bırakanlar yüzde 40’a yakın daha fazla para ödemek zorunda kaldı. Tatil bölgeleri dışında mavi turlara da çok yoğun ilgi vardı. Yurt dışında ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yunan Adaları tercihlerde ilk sıralarda yer aldı. Kurban Bayramı için de şimdiden açıklama yapılmalı. Ne kadar tatil olacağını vatandaşlarımız bilmeli. Ona göre planını yapmalı” dedi.

'BUNDAN SONRASINI DÜŞÜNÜYORUZ'
Bayramla birlikte otellerden pansiyonlara kadar birçok tesisin yüzde 100 doluluğa ulaştığının altını çizen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ancak bunun kısa süreli bir doluluk olduğunu ifade etti. Gelenlerin 3-4 gece konaklama yaptığının altını çizen Sili, “Yerli turist genellikle 3-4-5 gecelik konaklamaları tercih ediyor. Bayram tatilinde de ikiye bölünme durumu oldu. Ancak bayram sonrası için durumda pek bir farklılık yok. Otelciler olarak Rusya’nın devreye girmesini, Avrupa’dan gelen rezervasyonların hareketlenmesini ümit ediyoruz. Biz asıl bundan sonrasını düşünüyoruz” dedi.