21.6.2021
Araştırma

Ruslar, artık Türkiye'yi dost olarak görmüyor!

Ruslar, artık Türkiye'yi dost olarak görmüyor!
Rusya Kamuoyu Araştırma Fonu (FOM) tarafından yapılan son anket, Türkiye’yi Rusya açısından 'dost ülke' sayanların oranının, uçak kazasından sonra yüzde 20’den yüzde 1’e indiğini ortaya koydu.
Rusya Kamuoyu Araştırma Fonu'nun (FOM) yaptığı ankette Ruslara, dost gördükleri ülkeler soruldu. Türkiye, tüm alanlarda büyük düşüş yaşadığı ortaya çıktı. TürkRus'un haberine göre, ankette Rusların en iyi dost olarak  gördükleri ülkeler yüzde 68 ile Belarus, yüzde 56 ile Çin ve yüzde 50 ile Kazakistan oldu. Daha sonra şu ülkeler sıralandı:


Hindistan (yüzde 26), Küba (yüzde 15), Brezilya (yüzde 10), Venezuela (yüzde 9), Japonya ve Almanya (yüzde 8), İran ve İsrail (yüzde 7), Fransa (yüzde 6) ve İtalya (yüzde 4).
DOST OLMAYAN ÜLKELER LİSTESİNDE 3'ÜNCÜ SIRADA


Türkiye’yi dost sayanların oranı yüzde 1 olarak görünürken, “dost olmayan” ülkeler sorulduğunda yüzde 63 ile Türkiye üçüncü sırada.


İlk iki sırada yüzde 71 ile Ukrayna ve yüzde 69 ile ABD var.


Aynı ankette “ekonomik açısından Rusya için önem taşıyan ülkeler” sorulduğundan yüzde 49 ile Çin ilk sırada çıktı.


Daha sonra sıralama şöyle:  Belarus (yüzde 35), Kazakistan (yüzde 23), Almanya (yüzde 22), Hindistan (yüzde 16), Japonya (yüzde 14), ABD (yüzde 12), Fransa (yüzde 9) ve Ukrayna, İtalya, Brezilya (yüzde 5).


Geçen yıl bu kategoride yüzde 18'lik oran ile en önemli partnerlerden sayılan Türkiye bu yıl sadece yüzde 4 oy alabildi.
TÜRKİYE, RUSLARIN EN ÇOK GÖRMEK İSTEDİĞİ ÜLKELER SIRALAMASINDA DA GERİLEDİ


Rusların en çok görmek istedikleri ülke sorulduğunda yüzde 34 ile Fransa ve İtalya ilk sırayı paylaşıyor.


Daha sonra Almanya (yüzde 26), Hindistan (yüzde 24), Japonya (yüzde 23), Çin (yüzde 22), Brezilya (yüzde 18), İsrail (yüzde 16), Küba (yüzde 15), Belarus (yüzde 14), İngiltere (yüzde 13), ABD (yüzde 12) ile sıralanıyor.


Türkiye bu kategoride de kan kaybediyor. Geçen sene yüzde 15’lik kitle Türkiye’yi görmek istediğini söylerken bu yıl yüzde 7’de kaldı.