18.1.2021
Araştırma

Turizm Haberleri Gündemin Zirvesinde

Turizm Haberleri Gündemin Zirvesinde

Turizm Haberleri gündemdeki yerini koruyor.

Türkiye’de geçtiğimiz ay ekonominin gündeminde öne çıkan başlıklar belli olurken, yaza girdiğimiz şu günlerde ülkemize gelen turist sayısında yaşanan yükseliş ve otel doluluk oranlarının artması haberleri ile öne çıkan turizm gündemin ilk sırasında yer aldı. Medya Takip Ajansı Interpress’in her ay düzenli olarak yayınladığı “Ekonomi Gündemi” raporuna göre turizm sektörü ile ilgili Mayıs ayında yazılı basına 23 bin 649 haber yansıdığı belirlendi.

BANKACILIK VE FİNANS HABERLERİ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Geçtiğimiz ay ekonomi gündeminde öne çıkan sektörler içinde ikinci sırayı bankacılık ve finans sektörü alırken, dolarda yaşanan düşüşün yanı sıra altın ve kredi haberleri öne çıkarken, bankacılık dışı finans sektöründe yaşanan büyüme de dikkat çekti. Sektör hakkında yazılı basına geçen ay 18 bin 41 haber yansırken, Merkez Bankası ile alakalı da yazılı basında 2 bin 63 haber çıktığı tespit edildi.

GÜNDEME YANSIYAN İHRACAT SEKTÖRÜ HABERLERİ GERİLEDİ

Mayıs ayında ihracat yüzde 15.8 artarak 12 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşirken, sektör ile ilgili yazılı basında 13 bin 846 haber çıktığı tespit edildi. En fazla ihracat yaptığımız 20 ülke arasında en yüksek ihracat artışını yüzde 73.4 ile Rusya’ya yapmamız dikkat çekerken, geçen ay ithalat ile ilgili ise yazılı basında 2 bin 283 haber yer aldığı görüldü.

İNŞAAT HABERLERİ GÜNDEMDEKİ YERİNİ KORUYOR

Ekonomi haberleri incelendiğinde demir fiyatlarında yaşanan artış ve ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ ile ilgili tartışmalarla gündemde olan inşaat sektörü hakkında yazılı basında 8 bin 688 haber çıktığı belirlendi. Türkiye ihracatının beşte birini tek başına gerçekleştiren otomotiv sektörü yükselişini mayıs ayında da sürdürürken özellikle yerli oto haberleri ile de gündemde olan otomotiv sektörü ile ilgili geçen ay yazılı basına 8 bin 161 haber yansıdığı ortaya çıktı.

ENERJİ VE TEKSTİLDE YAŞANAN GELİŞMELER GÜNDEMDE

Geçen ay ‘Enerji Kimlik Belgesi’nin zorunlu hale gelmesi tartışmaları ve elektrik tüketiminde yaşanan artış haberleri ile gündemde olan enerji sektörü ile ilgili de yazılı basında 3 bin 92 haber çıkarken, tekstil ve ev tekstili sektörü hakkında ise yazılı basında 3 bin 838 haber yer aldığı tespit edildi.

KIDEM TAZMİNATI TARTIŞMALARI ÖNE ÇIKTI

Geçtiğimiz Mayıs ayında ekonomide diğer başlıklar arasında kıdem tazminatı konusunda yaşanan gelişmeler öne çıkarken, enflasyon, işsizlik ve büyüme rakamlarının gündemde üst sıralarında yer alan diğer başlıklar olduğu görüldü.