21.6.2021
Araştırma

Türkiye’de her bölgede mutlaka görmeniz gereken '1' yer!

Türkiye’de her bölgede mutlaka görmeniz gereken '1' yer!
Türkiye 7 coğrafi bölgeden oluşuyor ve her bölge kendi içinde sayısız güzellikler barındırıyor. Ancak şöyle bir soru sorarsak, “Türkiye’de her bölgede mutlaka görmeniz gereken “1” yer hangisidir?” diye. Buna cevabınız ne olur? Sizler için her bölgenin mutlaka görülmesi gereken “1” yerini seçtik. İşte o liste…
Marmara Bölgesi
Marmara Bölgesi tarih boyunca çok sayıda medeniyet için büyük önem arz etmiş bir bölgedir. Ancak bu bölgede “mutlaka görülmesi gereken 1” yer diye sorulduğunda sanırım her kes kolaylıkla İstanbul cevabını verecektir. Bizler de öyle yapıyor ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’u “Marmara Bölgesi’nde  mutlaka görülmesi 1 yer” olarak belirliyoruz.

Karadeniz Bölgesi
Karadeniz denilince akla yemyeşil doğası, denizi, yaylaları, akarsuları ve hamsisi gelir. Peki yolunuz Karadeniz’e düşerse ve “sadece 1 yer görme şansınız” varsa nereyi seçersiniz? Biz Trabzon’daki tarihi Sümela Manstırı’nı görmenizi tavsiye ediyoruz. Yüzlerce yıl önce koca bir dağın adeta içi oyularak inşa edilen Sümela Manastırı, bütün görkemi ve güzelliğiyle kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

Doğu Anadolu Bölgesi
Karar vermesi zor, Doğu Anadolu’da “görülmesi gereken sadece 1 yeri belirlemek”. Ancak şöyle biraz düşününce ilk sıraya Kars’taki tarihi Ani Harabeleri’ni koymak yerinde olabilir diyesi geliyor insanın. Öyle ya Ani uzun bir dönem tarihi İpek Yolu üzerindeki en önemli şehirlerden biri ola gelmiş. Farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapan Ani, Ermeni taş ustalığının Türkiye’de görülebilecek en iyi örneklerindendir desek yeridir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Mezopotamya tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Dünya tarihine yön vermiş önemli uygarlıkların beşiğidir burası. Fırat’ın Dijle’nin nazlı nazlı aktığı bu coğrafyada “görülecek 1 yeri” belirlemek güçtür kuşkusuz. Ancak burada da sanırım medeniyetler şehri kadim Mardin öne çıkıyor.

İç Anadolu Bölgesi
İç Anadolu her ne kadar bozkır olarak bilinse de yemyeşil doğası ve önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış dağları da görülmeye değer. Bu bölgede doğanın etkisi, gücü hesaba katılarak bir sonuca varılmalıdır. Böyle düşününce de kuşkusuz Kapadokya “görülmesi gereken 1 yer” olarak öne çıkıyor.

Akdeniz Bölgesi
Sanırım “görülmesi gereken 1 yer”i belirlemenin en zor olduğu bölgelerden biri de Akdeniz Bölgesi. Bu bölge denizi, dağları, tarihi şehirleri ile başlı başına bir turizm çalışma konusudur. Ancak biz zor da olsa “görülmesi gereken 1 yeri” belirlemeye çalışıyoruz. Akdeniz’de ise benim gönlümden geçen Olympos antik şehridir. Burada Türkiye’nin en güzel denizinde yüzebilir, antik şehirde yürüyüp tarihe karışabilir, doğada yürüyüş yapabilirsiniz…

Ege Bölgesi
Ege’de “görülmesi gereken 1 yeri” belirlemek gerçekten çok zor. Bu noktada farklı çok sayıda itiraz ve öneri de gelecektir ve bu beni şaşırtmayacaktır. Benim sade 1 yer seçmek gibi bir imkanım olsa Efes antik kentini seçerdim. Büyük Roma İmparatorluğu’nun günümüze kadar en sağlam ulaşabilmiş olan şehirlerinden olan Efes, gerçekten de bütün övgülere değerdir ve mutlaka görülmesi gerekir.