16.6.2021
Araştırma

Türkiye’de turizm neden düşüşte?

Türkiye’de turizm neden düşüşte?
Türkiye’de turizmin neden düşüşte olduğunu anlamak için alim olmaya gerek yok. Tatile çıkmaya çalışınca zaten anlarsınız. Nasıl mı? Anlatmaya çalışayım…
Tatile çıkmadan önce ne yapıyoruz? Nereye gidelim diye düşünüyoruz ve ardından da gideceğimiz yer/yerlere karar veriyoruz. Ardından da araştırmaya başlıyoruz. Biletler ne kadar, oteller ne kadar…vs.
İşte turizmin neden kötüye gittiği zaten tam da bu noktada anlaşılıyor. Dikkatinizi çekeyim, daha gitmeden anlıyorsunuz, bir de gidince dert başka…
Çok merak ediyorum bu ülkenin para birimini Dolar veya Avro mu zannediyor acaba turizm işi yapanlar, özellikle oteller? Otellerin şu tatil dönemlerinde dile getirdiği fiyatlar hayret verici, bırakın yerli turisti yabancı turist dahi bu aşırı fiyatlar karşısında büyük bir şaşkınlık içerisinde. E böyle bir fiyat politikasıyla hangi turizmden bahsediyorsunuz ki! Potansiyel turiste adeta “gelme” diyorsunuz. E sonra da turist yok deyip oturup ağlıyorsunuz. Kimse kusura bakmasın bu ülkede turizmin sürekli ama sürekli yerinde sayması ilerlememesi ve özellikle bu yılki düşüşünün en büyük nedeni fiyatlardaki aşırı artışlardır. Düşünün para birimi olarak Avro kullanan (ki TL’nin üç katı olur, yani 3 TL yaklaşık 1Avro ’dur) Avrupa ülkelerine gitmek Türkiye’nin güneyine inmekten daha hesaplı. E peki böyle bir durumda insanlar neden Türkiye’de tatil yapsın? Avrupa’da aynı parayla, hatta belki daha az parayla daha kaliteli bir tatil yapar, daha lezzetli yemekler yer, yeni yerler görür. Yani bu gerçeği turizm otoriteleri gerçekten görmüyor mu/göremiyor mu gerçekten çok merak ediyorum.
Gelelim diğer mevzulara…
Otellerdeki pahalılığı göze aldınız diyelim ki, e bu defa denize gireceksiniz plaj girişlerinde soygun başlıyor. Bununla da bitmiyor, plajlardaki yeme içme fiyatları inanılır gibi değil. Bitti mi hayır ne yazık ki, restoranların fiyatları da aynı derecede uçmuş durumda. Ne yazık ki bununla da sınırlı değil. Ulaşım meselesi var bir de, hava ulaşımı kara ulaşımı yine aynı. Gidilen yerdeki minibüs fiyatları deseniz yine aynı… say say bitmiyor.
Turizm neden kötü diyenlere cevabendir bu yazı. İşte turizm bundan dolayı kötü durumda siz insanlara “hele bir gelin biz sizi soyup soğana çevirmesini biliriz” mantığıyla hareket ederseniz elbetteki gelmezler. TL KULLANDIĞIMIZI UNUTMAMALI TURİZM OTORİTELERİ….
Şunu da belirtmekte fayda var, eskiden Türkiye’den yurt dışına fazla giden olmazdı. Bakın bu durum değişiyor, her yıl giden sayısı artıyor. İnsanlar orayı da öğrendi. Ve düşündükleri gibi “Avro olmasına rağmen” Türkiye gibi pahalı olmadığını keşfediyor insanlar.
Türkiye’nin tatil bölgeleri bu aşırı pahalı fiyat politikasıyla hareket ettikçe daha çok ağlar o turizmciler… Ve biz de daha çok yazar çizeriz “ne olacak bu turizmin hali” diye!