21.6.2021
Deniz

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı’na gece baskını: "Boşaltın yoksa biz boşaltmasını biliriz"

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı’na gece baskını: "Boşaltın yoksa biz boşaltmasını biliriz"
Muğla’nın Ortaca ilçesinde caretta carettaların yumurtladığı dünyaca ünlü İztuzu Plajı’na geçen yıl izinsiz giren ancak halkın direnişi üzerine geri çekilen DALÇEV A.Ş. dün gece saatlerinde kumsala baskın yaptı. Kira protokolü geçen yıl iptal edilmesine rağmen kumsala giren DALÇEV A.Ş yetkililerinin işletmecilere “Burayı boşaltın yoksa biz boşaltmasını biliriz” dediği belirtildi.
İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu avukatı Berna Babaoğlu, Diken’e yaptığı açıklamada DALÇEV A.Ş. yetkilisi Ramazan Oruç, Ali İren, avukatları ve personellerinin yazarkasa ve eşyalarıyla dün gece saatlerinde İztuzu Plajı’nın Dalyanağzı tarafındaki 2 No’lu büfenin önüne geldiğini ve plajı teslim alacaklarını belirten bir kağıt gösterip hukuken hakları olduğunu belirttiklerini söyledi.

‘DALÇEV”in hiçbir hakkı yok’
Babaoğlu, Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı’nın İztuzu’nun korunması ve günübirlik alanın işletilmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’yle protokol yaptığını belirterek DALÇEV A.Ş.nin bu alanda hiçbir hakkının olmadığını ifade etti.
Muğla Üniversitesi yetkilileri de kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadığını ve bu kişilerin haksız olarak plajda bulunduğu için yasal yollara başvuracaklarını kaydetti.

DALÇEV’den ‘Burayı boşaltın yoksa biz boşaltırız’ tehdidi
Avukat Babaoğlu DALÇEV A.Ş. yetkililerinin büfenin kapılarını kırıp büfeye el koyduğunu ve “Boşaltın burayı yoksa biz boşaltmasını biliriz” diye tehditler savurduğunu, bunun üzerine üniversite görevlilerinin kolluk kuvvetlerini yardımda çağırdığını belirtti.
Anlaşmalar iptal edilmişti
DALÇEV A.Ş yetkilileri geçen yılda aynı şekilde caretta carettaların üreme alanı kumsala iş makineleriyle girmiş, halkın uzun süren fiili ve hukuki direnişi sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu Plajı işletmesini Muğla Üniversitesi’ne vermişti. Bunun üzerine bakanlık ile MUÇEV ve bunun ardından bakanlığa bağlı MUÇEV ile DALÇEV arasındaki anlaşmalar iptal edilmişti. (kaynak:iztuzu)