15.1.2021
Doğa

Fırat Nehri'ne Yüzen Otel Projesi

Fırat Nehri'ne Yüzen Otel Projesi

Şanlıurfa'da bir girişimci, Birecik Barajı'nın inşası esnasında bir kısmı sular altında kalan Halfeti ilçesindeki yöre için tasarladığı "Yüzen Oteller" ile Fırat Nehri rotasında alternatif bir turizm hamlesi yapmayı amaçlıyor.

Türkiye'nin en geniş havzaları arasında yer alan Fırat Nehri'nin bölge turizmine daha fazla katkı sağlaması amacıyla hem devlet imkanları hem de müteşebbisler aracılığıyla yatırımlar yapılıyor.
Bölgedeki tarihi taş evler ve doğal güzelliklerin arasından akan Fırat Nehri'nde yolculuğa çıkmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek proje tamamlandı.
İlçede turizme yatırım yapan Salih Kurt, daha önce Hollanda'da gördüğü su üzerinde hareket eden evlerden esinlenerek Türkiye'ye döndüğünde 30'ar metrekarelik tekneler üzerine ahşap odalar tasarladı.
Projeyi kendi imkanlarıyla hayata geçirebilmek için girişimde bulunan Kurt, Birecik Barajı'nın yapımı sırasında beşte ikilik bölümü sular altında kalan, "Mikroklima" iklimi ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken sakin şehir ağındaki Halfeti kıyılarında farklı bir turizm konsepti oluşturmayı amaçlıyor. İlk etapta 12 tekne üzerinde tasarlanan odaların, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve DSİ'ye yapılan proje müracaatının onaylanması halinde yaz tatilinden itibaren hizmete alınması öngörülüyor. shutterstock_114521290
Turizm yatırımcısı Salih Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her geçen yıl yurt içi ve dışından ziyaretçilerin bölgeye daha fazla ilgi göstermeye başladığını söyledi. Ziyaretçilerin bölgeyi daha fazla keşfetmesini istediklerini belirten Kurt, bu amaçla mevcut turizm yatırımlarına farklı bir boyut kazandırma amacında olduklarını ifade etti. shutterstock_115095745
Türkiye'de nehirlerde pek rastlanmayan "Yüzen Oteller" ile ilgili proje hazırlayarak onaya sunduğunu anlatan Kurt, "Bu yıl turizm çok iyi geçecek, ilk katılımlar bunu gösteriyor. Sakin şehirde yüzen otel projesi geliştireceğiz. Oteller apart ve günübirlik şekilde kiraya verilebilecek ve güneş enerjisiyle çalışacak. Odalar tekne şeklinde olacak, konuklarımız Fırat Nehri üzerinde istediği yerde gezebilir ya da konaklayabilir." diye konuştu.