21.6.2021
Doğa

Göcek’te mavi yolculuk

Göcek’te mavi yolculuk
Fethiye ilçesine bağlı olan ve Dalaman’a da oldukça yakın bir destinasyonda yer alan Göcek, Türkiye’de yat turizminin en çok geliştiği yerlerin başında geliyor.
D’Marin ve Rixos gibi büyük otellerin yanı sıra küçük otel ve pansiyonların da bulunduğu Göcek’e ulaşım oldukça kolay. Karayolunu tercih eden ziyaretçiler için Göcek’in bazı merkezlere uzaklığı şöyledir; Fethiye 28km, Dalaman 19km, Muğla 100km, Marmaris 103km, İzmir 310km. Göcek’e İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden Kamil Koç, Pamukkale, Metro, Ulusoy gibi otobüs firmalarının seferleri bulunmaktadır. Havayolu ile gitmek isteyenler ise Dalaman havaalanına iniş yaptıktan sonra buradan Havaş minibüsleri, kiralık araçlar veya taksilerle Göcek’e geçebilirler.
Göcek’te yapılabilecek en güzel şey kiralanacak bir tekne veya yatla mavi yolculuğa çıkmaktır. Yaz ayları oldukça yoğun olduğundan, böyle bir tatil fikriniz varsa teknenizi önceden rezerve etmenizde fayda var. Çok sayıda bakir koyun bulunduğu Göcek’te, tatil planınıza göre istediğiniz kadar tur yapabilirsiniz. Bu turlar; ay-aylar, hafta-haftalar olabileceği gibi birkaç gün de olabilir. Tamamen sizin tatil planınız ve bütçenize bağlı.

Belirleyeceğiniz süre ve rotalara göre teknenizle muhteşem bir mavi tura çıkabilirsiniz. Bu turlarda göreceğiniz koyların ve denizin güzelliği sizi büyüleyecek, adeta bir rüyayı yaşayacaksınız. Masmavi serin sularda denizin tadına varacak, yeşille mavinin buluştuğu koyların güzelliğini seyre dalacaksınız. Oldukça eski yerleşim yerlerinden olan Göcek civarı ve koylarında binlerce yıllık tarihi kalıntılara da rastlamak mümkün.
Bütün bu güzelliklerin bir de geceleri var ki bence bekli de Göcek’teki mavi yolculuğun en güzel zamanları arasında sayılmalıdır. Gece teknenin dışında şezlongunuza uzanıp gökyüzünü izleyin, yıldızların ve ayın güzelliğini görün. Gözlerinizi kapatın ve yalnızca dalgaların sesine kulak verin. Ve en önemlisi, gece denize girin, uzanın ve gökyüzünü izleyin, denizin serin suları bırakın sarsın bedeninizi, her şeyi unutun sadece anı yaşayın…
Biraz da tur boyunca göreceğiniz bazı koylardan bahsedeyim…
YASSICA ADALAR
Yassıcalar denilen bu adaların tek tek adları bile yok. Öyle küçücük adalar ki, birileri çıkıp da ad vermemiş. Hepsine birden Yassıcalar denilip geçilmiş. Burada adalar arasında yüzme macerasını da korkmadan deneyebilirsiniz.

GÖCEK ADASI
Göcek Adası, Göceğin doğal bir liman olmasındaki en büyük etkendir. Göcek'in tam girişinde bulunduğu için Göcek'i gün doğusu, keşişleme ve kıble yönünden esen rüzgarlardan büyük bir oranda korur. Bu ada üzerinde irili ufaklı çok sayıda plaj vardır. Yatçılar tarafından en çok ziyaret edilenleri batı yönündeki batı koyu ve doğu yönündeki İncirli Koy'dur.
ZEYTİNLİ ADA
Zeytinli Ada, Yassıcaların güney ucunda bulunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere ada zeytin ağaçlarıyla kaplı. Özel mülk olan tek ada burasıdır. Adada Osmanlı dönemine ait bir zeytin sıkma atölyesi de bulunuyor.
TERSANE ADASI
Tersane Adası, körfezdeki adaların en büyüğüdür. Mübadele sonrasında boşaltılmış eski Rum yerleşiminin kalıntıları yer alıyor adada. Adanın adını aldığı bir tersane ve gözetleme kulesinin kalıntısı karşınıza çıkacak ada gezisinde. Denizcilerin yaz ve kış koyları adını verdikleri iki koy, mavi yolculuk ve günübirlik gezi teknelerinin uğrak yeridir.
DOMUZ ADASI
Prens adası da deniyor, bir zamanlar adada bol yaban domuzu bulunurmuş.  Adanın rüzgara kapalı limanına tekneler rahatlıkla yanaşıyor ve demirliyor. Yüzmek için en güzel destinasyonlardan bir tanesidir diyebilirim.

HAMAM KOYU
Hamam Koyu mavi yolculuk ve günübirlik tekne turlarının uğramadan geçmediği koy. Mavi yolculuk tekneleri ve yatlar gecelemeyi çok seviyor. Sizler de mümkünse burada geceleyebilirsiniz ancak rüzgar zaman zaman şiddetlendiği için demir atmak biraz sıkıntılı olabiliyor.
Günübirlik tekneler ise genellikle yemek molasını bu koyda veriyor. İskelenin hemen yanı başında, bir bölümü sular altında kalmış Bizans manastırı kalıntılarını göreceksiniz. Tekneden çıkıp kıyı boyunca ve orman içinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.
Kleopatra Hamam Koyu ya da Yavansu’dan tepeye doğru yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle antik kent Lydae’ye çıkabilirsiniz.

TAŞYAKA KOYU
Tersane Adasının kuzeybatısında yer alan Taşyaka koyu, ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ve arkadaşlarının 1970’li yıllarda ziyaret ederek hayran kaldığı ve bu seyahat esnasında bir kaya üzerine yaptığı balık resmi nedeniyle Bedri Rahmi Koyu diye anılıyor. Koyda salaş lokantalar ve yatların yanaşması için ahşap iskeleler bulunuyor. Suyu güzel çeşme, zakkumlarla süslenmiş çakıllı bir plaj, Bedri Rahmi’nin kayaya yaptığı balık resmi, sanatçı Azra Erhat’ın çakıl taşlarından uçurtma mozaiği koya ilgiyi artırır. Kuzeyde çeşme tarafındaki kayalıklara oyulmuş kaya mezarları, teknelere hizmet veren restoranın bulunduğu düzlükte buz gibi su kaynağı dikkat çeker. Kaynak etrafı betonla çevrilmiş ve küçük bir havuz elde edilmiş.
GÖBÜN KOYU
Domuz adasının güneyinde, girişi epeyce dar, çevresi çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı uzunca bir koydur. Koyun uç noktasında karaya çıkanlar, kaya mezarları ve antik kalıntılarla karşılaşacaklar. Günübirlik tekne turlarında olmasa da kimi Mavi Yolculuk teknelerinin ve yatların demirlemek için sevdiği koylardan biridir.
SARSALA KOYU
Sarsala Koyu korunaklı yapısı ve doğal plajı ile hem denize girmek hem de teknede gecelemek için tercih edilen koylardandır. Uzun çakıllı plajı, arkada içlere doğru giren ağaçlıklı ovası, çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrelenmiş olması Sarsala’yı çekici kılar. Teknelerin en çok bağlandığı Küçük Sarsala koyunda bir restoran ve iskelesi bulunur. Bu koydan Taşyaka koyuna doğru yüründüğü taktirde Likya uygarlığından kalma kaya mezarları gezilebilir.
AT BÜKÜ (Kargılık-Karanlık koy)
Koy içerisinde yerli halkın kargı diye adlandırdığı kamışlar vardır. Koyun durgun denizi özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilir.
GÜNLÜKLÜ KOY
Günlüklü koy, yakın çevreden pikniğe gelenlerin de akınına uğradığı, plajı ve çevresi güzel bir koydur. Sahilinde çeşme de vardır. Günlüklü içinde kalabalıktan uzağa bağlanmak isteyenler için küçük ve korunaklı koylar da vardır.
BOYNUZ BÜKÜ
Koy içinde yatların yanaşması için ahşap bir iskele bulunmaktadır. Günlük ağaçlarıyla kaplı koyda yapılacak kısa yürüyüşlerde çok sayıda bitki türü ve kuş türüne rastlamak mümkündür.
Göcek tam bir mavi yolculuk cenneti denilebilir. Denizi, yeşili, maviyi, doğayı, doğal olanı sevenlere Göcek’te mavi yolculuğu tavsiye ediyorum…