18.1.2021
Doğa

Türkiye'nin 210. Tabiat Parkı: "Topuk Yaylası"

Türkiye'nin 210. Tabiat Parkı: "Topuk Yaylası"
Kütahya'ya bağlı Domaniç ilçesinde bulunan Topuk Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarafından "Tabiat Parkı" olarak ilan edildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; Türkiye'nin tabii, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yöreleri, 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu'na göre "milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı" olarak Bakanlık tarafından koruma altına alındığı belirtildi.

Koruma altına alınan doğal mekanların sonuncusu; Kütahya'nın Domaniç ilçesi sınırlarında bulunan Topuk Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "Türkiye'nin 210'uncu tabiat parkı" ilan edildi. Kütahya merkeze 101 kilometre mesafede ve Domaniç-İnegöl Karayolu'nun 11'inci kilometresinde yer alan tabiat parkı, 780 dekarlık orman alanı içerisinde yer alıyor.

95652249565241

BAKAN EROĞLU 'EKOTURİZM' VURGUSU YAPTI

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Topuk Yaylası Tabiat Parkı'nın orman ve göl ekosistemini bir bütün olarak ihtiva ettiğinin altını çizerek, "Bu eşsiz tabii güzelliğe sahip tabiat parkımız, yeşil ve mavinin iç içe geçmesi ile yüksek bir peyzaj değeri taşıyor. Koruma altına aldığımız bu alanı vatandaşlarımız muhakkak gidip görmeliler." dedi. Korunan alanları devamlı olarak artırdıklarını hatırlatan Eroğlu, Topuk Yaylası Tabiat Parkı'nı bilimsel değerinin yanında estetik değeriyle de koruma altına aldıklarını aktardı. Bakan Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:"Milli parklar ile tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her geçen yıl korunan alanlarımızı ziyaret edenlerin sayısı artıyor. Türkiye'de 'turizm' denilince güneş ve deniz akla geliyor. Özellikle sahillerde milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Oysa dünyanın birçok ülkesinde ekoturizm gelişiyor. Biz de bu tabiat harikası alanlarımızda ekoturizmi geliştirmek istiyoruz. Bu çerçevede 81 il için tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin de gözdesi haline getireceğiz."

9565216d_7300_1

İSİM BENZERLİĞİ

Kütahya'daki Topuk Yaylası, Fenerbahçe'nin 49 yıllığına kiraladığı Düzce Topuk Yaylası ile isim benzerliği taşımaktadır.