21.6.2021
Duyuru

400 bin İngiliz Türkiye rezervasyonunu iptal etti

400 bin İngiliz Türkiye rezervasyonunu iptal etti
İngiltere’nin önde gelen turizm operatörlerinden Thomas Cook, geçen yıllarda Türkiye’ye yönelik gerçekleştirdiği İngiliz turist rezervasyonlarının yüzde 29′unu Tunus ya da İspanya gibi ülkelere aktardığını açıkladı. Yine İngiltere’deki önemli tur operatörlerinden Thomson ve First Choice şirketlerini bünyesinde barındıran TUI de, 2016 için Türkiye rezervasyonlarında yüzde 40 oranında düşme olduğunu açıkladı. Türkiye’ye İngiltere’de yılda yaklaşık 2.5 milyon İngiliz turist geliyor.İngiliz Telegraph gazetesinin seyahat ekinde yer alan haberde, İngiliz turistlerin Türkiye yerine Yunanistan’a gitmeyi de tercih etmediklerini vurguladı. İngilizlerin, Türkiye ya da Yunanistan’a göre çok daha pahalı olan İspanya, kanarya adalarını tercih ettiklerini vurguladı.
TERÖR KORKUSU
Telegraph, İngiliz turistlerin Türkiye’yi tercih etmemesinin ana nedeni olarak da Türkiye’de artan terör olaylarını gösterdi.
YOLCU GEMİLERİ DE GELMEYECEK
Telegraph’ın seyahat ekinde ayrıca, büyük yolcu gemilerini işleten şirketlerin de Türk limanlarını gemi yolculuk planından çıkardıkları bildirildi. Haberde, İstanbul ve Kuşadası’na yolcu gemisi getiren First Crystal’in 2016′da Türk limanlarını gemilerin uğrayacağı liman listesinden “güvenlik endişeleri” nedeniyle çıkardığı ifade edildi. Haberde, İtalyan MSC şirketinin de, yolcu gemilerinden MSC Magnifica’nın her hafta yaptığı İzmir ve İstanbul liman ziyaretlerinin 29 Mart itibarıyla sona ereceğini, geminin bunun yerine Yunanistan’ın Atina ve Mikonos limanlarına yolculuk edeceğine ilişkin açıklamasına da yer verildi.