21.6.2021
Duyuru

9. Rize Tanıtım Günleri" Maltepe Sahili Etkinlik Alanında Başladı

9. Rize Tanıtım Günleri" Maltepe Sahili Etkinlik Alanında Başladı
Kültürel ögeler ve yöresel yiyeceklerin tanıtılacağı çadırlardan görüntüler RİDEF Tertip Komisyonu Başkanı ve Etkinlik Koordinatörü Abdurrahman Uzun'un açıklamaları "9. Rize Tanıtım Günleri" RİDEF tarafından Rize Valiliğinin desteğiyle gerçekleştirilen tanıtım günleri etkinliği başladı Maltepe Sahili etkinlik alanında düzenlenen etkinlik, 4 gün sürecek Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) tarafından Rize Valiliğinin desteğiyle gerçekleştirilen "9. Rize Tanıtım Günleri" İstanbul'da başladı.
Maltepe Sahili etkinlik alanında 17 Nisan'a kadar devam edecek etkinlikte, kültürel ögeler ve yöresel yiyeceklerin tanıtılacağı iki çadır kuruldu.
Vatandaşlar çadırları gezerek, ürünlerden satın alabilecek, etkinlik alanında misafirler için mehter ve yöresel halk oyunları gösterileri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
RİDEF Tertip Komisyonu Başkanı ve Etkinlik Koordinatörü Abdurrahman Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinlikte Karadeniz insanının karakteristik özelliklerini ön plana çıkardıkları belirtti.
Uzun, Rize'deki 11 ilçe ve 22 kurumla kentin özelliklerini ve kültürel değerlerini İstanbul'a taşımaya gayret ettiklerini anlatarak, "Rize Tanıtım Günleri'ne, 1 milyon İstanbulluyu bekliyoruz ve açılışta alanımıza gelen bütün misafirlere, Rize'nin görselini sunarken aynı zamanda onlara Rize'nin o lezzetli yemeklerinden de ikramlar yapacağız." diye konuştu.
Rize'yi tüm yönleriyle tanıtacaklarını dile getiren Uzun, şunları kaydetti:
"Burada Rize'deki atmacasından ahşap dönme dolabına, motorsuz tahta araba yani 'formülaz' dediğimiz tahta arabalara kadar, tulumu ve kemençesiyle birlikte ilçelerin kendi kültürel değerlerini taşıdıkları bu fuar, 17 Nisan Pazar günü saat 22.00'ye kadar açık olacak. Alt sloganımız şu; 'Sizi Çaya Bekliyoruz' çünkü çay bizim için sevgi, muhabbet, kardeşlik demek. Biz bu kardeşliği yaşatma adına da bütün İstanbulluları, ilk başta Rizelileri, sonrasında Rize sevdalılarını 4 gün boyunca buraya bekliyoruz."
_RD_7012                         _RD_7072 _RD_7113                         _RD_7173
_RD_6897                         _RD_6943