23.1.2021
Duyuru

ABD, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri yönünde uyarıda bulundu!

ABD, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri yönünde uyarıda bulundu!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), darbe girişiminin ardından terör saldırısı riskinin yükseldiği gerekçesiyle vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri yönünde uyarıda bulundu.

Vatandaşlarına dönük bir uyarı yayımlayan ABD, 265 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin ise yaralandığı olayların ardından Türkiye’ye seyahat etmenin güvenli olmadığını ifade etti. Açıklamada, darbe girişiminin ardından ABD vatandaşlarına dönük terör saldırısı tehdidinin arttığı kaydedildi.

Uçuşlar durduruldu!
15 Temmuz günü bir açıklama yapan ABD Federal Havacılık İdaresi, ABD’li hava yolu şirketlerine ait İstanbul ve Ankara iniş ve kalkışlı tüm ticari uçuşların belirsiz bir süre durdurulduğunu açıklamıştı. Açıklamada ayrıca üçüncü ülkelerin hava yolu şirketlerinin de direkt ya da aktarmalı olarak Türkiye'den ABD'ye uçuşunun yasaklandığı belirtilmişti.
ABD ayrıca, Türkiye’de bulunan vatandaşlarına ‘güvenli bir yere sığınmaları uyarısında bulunmuştu. Açıklamada ayrıca, ‘’Ankara’nın darbe girişiminden ABD’yi sorumlu tutması sebebiyle ülkede bulunan vatandaşlarımız kalabalık yerlerden uzak durmalı, kamu alanlarını ziyaret ederken dikkatli olmalı ve politik toplanmalara kesinlikle katılmamalıdır.’’ ifadeleri kullanıldı.