16.6.2021
Duyuru

''Bir Cennet Gördüm Sanki''

''Bir Cennet Gördüm Sanki''
Tadı damağımda, güneşi tenimde kalan bir koyu Marmaris’e bağlı Selimiye’yi anlatacağım...
Daha adım atar atmaz çeker bazı mekanlar...  Tamam deriz, burası cennetin bir  yansıması, ben burada yaşlanmak istiyorum, ben burada nefes alıyorum v.s. Sonra bir dürtüyle bu keşfedilen yeri herkesle paylaşmak isteriz. İşte hata da aslında burada başlar.
Gerek sosyal medya gerek fısıltı gazetesi yoluyla başlar mekanın adı duyulmaya.  Böylece sen, ben,o derken bir bakmışız ki dolup taşmış orası. Sonrasında yaşanılacaklar malumun ilanı.  İşte bende şimdi böyle bir hata yapacağım ve sizlerle burada ilk yazdığım yazımda tadı damağımda, güneşi tenimde kalan bir koyu Marmaris’e bağlı Selimiye’yi anlatacağım.

Aslında ahım şahım bir yer değil. Belki de bu etkiledi beni. Küçük bir köy sayılı sayıda butik otelin yer aldığı bu cennet köşede her şey o kadar sadece ve durgun ki, zamanın işlemediği bir yer desem uygundur. Bazı şehirler belli cinsiyettedir. Kimse adını koymamıştır ama bilirsiniz.  Mesela  İstanbul bir kadın, İzmir genç bir kız, Ankara emekli bir adam. Bazı yerlerde vardır müzik gibidir. Kimi arabesk, bazısı alaturka... Selimiye’yi anlatmak gerekirse caz. Evet derinden gelen bir caz esintisi.

Bir sonraki tonun seni şaşırtmadığı sürprizsiz gibi görünen ama bütünün seni kucakladığı bir caz esintisi. Bu esinti benim gibi popüler kültürle büyümüş, hareketi seven, kalabaliği seven bir deli doluyu bile dizginledi. Dedim ki tamam burası…
Daha genç yaşımda belki de biraz yorgunluğumun arttığı ve ruhumun dinlemeye ihtiyacı olduğu bir dönemde ilaç gibi geldi.

Balığın rakıyla dans ettiği restoranların sıralandığı küçük kordonunda caz barın şereflendirdiği bu kıyı da huzur dile geliyor.  İç kısımları yarım kalmış,  tamamlanmamış ya da yıkılacak kaçak yapılarla çok güzel bir yüze yapılmış çok kötü bir makyaj gibi duruyor. İşte tam bu sırada siyasete girmeden edemiyor insan. Söylenilen ortak slogon misali,  işte burası Türkiye deyiveriyor insan.

Benden size bir sır. Ben sizler için paylaştım bu cennetin yansımasını ama aramızda kalsın. Aramızda kalsın ki yabancılar gelip daha fazla makyajı bozmasın.
hakanvaroll@gmail.com