21.6.2021
Duyuru

Erken rezervasyonda son günler!

Erken rezervasyonda son günler!

Yerli turistlerin daha uygun fiyatlara tatil yapmasına imkan sağlayan erken rezervasyon kampanyasında 4. dönemin sona ermesine kısa bir süre kaldıYerli turistlerin daha uygun fiyatlara  tatil yapması olanağını sunan erken rezervasyon kampanyasında 4. dönemin sona  ermesine sayılı günler kaldı. Erken rezervasyonun bu yıl geçen yıla göre yüzde  18-20 artışla 4,2 milyona ulaşması bekleniyor.


  Türkiye'de 2009'dan bu yana tüketicilere sunulan erken rezervasyon  kampanyasından iç pazarda, 2009'da 300 bin, 2012'de 2 milyon, 2013'te 2,5 milyon,  2014'te 3 milyon ve 2015'te ise 3,5 milyon kişi yararlandı. Bu yıl bu rakamın,  yüzde 18-20 artışla 4,2 milyona ulaşması tahmin ediliyor.


 Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)  Başkanı Başaran Ulusoy,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin aynı zamanda  ülkenin moral kaynağı  olduğunu ifade etti.


Turizmin en zor zamanlarda elde ettiği başarılarla, Türk ekonomisine  destek veren istihdam yaratan bir sektör olduğuna işaret eden Ulusoy, iç turizmde  de son yıllarda ciddi bir hareketlenme yaşandığının altını çizdi.


Bu durumunun özellikle erken rezervasyon kampanyası sürecinde yakından  gözlemlendiğini vurgulayan Ulusoy, şöyle dedi:


"Erken rezervasyona olan ilgi her sene artıyor. Türkiye'de 2009'dan bu  yana tüketicilere sunulan erken rezervasyon kampanyasından iç pazarda 2009’da 300  bin vatandaşımız yararlandı. İç pazarda sadece erken rezervasyon kapsamında  yararlanan tüketicilerin sayısı 2012’de 2 milyon, 2013’te 2,5 milyon, 2014'te 3  milyon ve 2015'te 3,5 milyon oldu. 2016 yılında ise erken rezervasyon  kampanyasından yararlanacak kişi sayısının yüzde 18-20 aralığında artmasını  bekliyoruz. Erken rezervasyon kampanyası kapsamında 4,2 milyon civarında  vatandaşımızın tatile çıkacağını söyleyebiliriz."


 Bu kapsamda, paket tur satın alacakların, acenteden mutlaka seyahat  sigortası poliçesini talep etmeleri gerektiğini söyleyen Ulusoy, bunun yasal bir  zorunluluk olduğunu vurguladı.


 Ulusoy, Tatil konusunda yapılacak bütün görüşmelerde acentelerin belge  numarası ile acente unvanının mutlaka sorgulanması, verilen numara ile unvanının  Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da TÜRSAB'ın internet sitelerinden teyit edilmesi  gerektiğine işaret etti.


Ulusoy, turlarda ve transferlerde can güvenliğini tehlikeye atıcı  şekilde yıpranmış araçlar kullanılmadığına ve internetten tatil alanların  siteleri bulunan acentelerin TÜRSAB logolarının ve acente numaralarının  bulunmasına dikkat etmesini önerdi.


"Yaz yaklaştıkça ziyaret ayısı artacaktır"


 Türkiye'nin dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer  aldığına işaret eden Ulusoy, "Misafirlerimizin önemli kısmını yaz aylarında  ağırlamaktayız. Dolayısıyla yaz sezonu yaklaştıkça gelen ziyaretçi sayısında  artış yaşanacaktır. Bu noktada Türk turizminin geçmiş yıllara göre göstereceği  performans önemli olacak." diye konuştu.


  Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yaşanan uçak krizinin yanı sıra  ülkede ve bölgede artan olayların turizme olumsuz yönde etki etkileyebileceğini  ifade eden Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığınca açıklanan yılın ilk iki aylık  dönemine ilişkin istatistiklerin de bu düşüşü ortaya koyduğunu belirtti.


  Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın havayolu ile turist  getiren seyahat acentalarına sağlanacak yakıt desteğinin eylüle kadar  uzatılacağını açıklamasının, yaz sezonu turizm performansına olumlu katkı  sağlayacağını dile getirdi.


 Yurt içi ile yurtdışı fuarlara katılarak ülkenin tanıtım ve  pazarlamasına ciddi katkılarda bulunulduğunu söyleyen Ulusoy, ancak burada  sorumluluğun tek başına devlette ya da özel sektörde olmadığını, koordineli   olarak dünya turizminde daha üst seviyelere çıkmak için el birliğiyle çalışılması  gerektiğini vurguladı. Ulusoy, TÜRSAB’ın dünyanın dört bir yanında düzenlenen fuarlar ve  "workshop" çalışmaları ile Türkiye'nin turizm değerlerini tanıtma noktasında  gayret gösterdiğini söyledi.