21.6.2021
Duyuru

Hizan, insana dair olanın halen devam ettiğine dair umutlandırıyor…

Hizan, insana dair olanın halen devam ettiğine dair umutlandırıyor…
Bu yazıda Bitlis’in Hizan ilçesinden bahsetmek istiyorum biraz…
Bitlis de diğer birçok Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehri gibi köklü bir tarihi geçmişe ve insanda hayranlık uyandıracak güzellikte doğal güzelliklere sahip bir yer. Yine ne yazık ki Bitlis de diğer birçok Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehri gibi güzellikleri unutulan veya bölge insanı dışında bilinmeyen bir il.
Bitlis denilince ilk akla gelen şey, “Bitlis’te beş minare, beri gel oğlan beri gel…” diye bilinen türküdür. Beş minaredir akla gelen ancak bilinmez beş minareden dolayı mıdır o türkü, yoksa o türküden dolayı mıdır bu kadar akıllarda kalması beş minarenin…
Bir de ilçeleri vardır ki anlat anlat bitmez güzelliklere sahiptir her biri…
Bu yazıda Bitlis’in Hizan ilçesinden bahsetmek istiyorum biraz…
Açıkçası şu an yazdıklarım, yazacaklarım veya yazmaya başlamadan önce de diyebilirim, bütün bu süreçte Hizan ile ilgili aklıma ilk gelen misafirperverliği oluyor. Bunu alışılagelen klişelerden ötürü söylemiyorum tam tersi bu klişenin halen devam ettiğini görmüş olmanın verdiği mutluluktan ötürü söylüyorum. Kendim de doğuda Serhat’ta doğup büyümüş ve bu kültürü yakından tanıyan biri olarak söylüyorum. Yıllarca bölgeden ve bölge insanından uzakta yaşadıktan sonra oralara gidip o misafirperverliği ve hoşgörüyü yeniden görmek, bunun halen devam ettiğini görmek gerçekten mutluluk vericiydi.
Hizan’a gidiş
İstanbul’dan Hizan’a gitmek için havayolunu seçtik ve yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından Van Havaalanı’na indik. Ordan kiraladığımız özel bir araçla Hizan’a doğru yola çıktık. Van Gölü (Kürtçe tabiriyle Behra Wan ê/Van Denizi) boyunca yaptığımız yolculuğun ardından Bitlis’in Tatvan ilçesine varmadan Hizan tabelasına saparak yolculuğumuza devam ettik. Yolculuk boyunca Van’ın ve Van Gölü’nün sunduğu doğal seyir adeta masal tadında. Hizan yoluna girdiğimiz andan itibaren bizi ilk karşılayan doğanın zerafeti oldu. Sıra sıra dağlar, yemyeşil çayırlar ovalar ve dereler insanı şaşırtıyor. Doğu’nun ikliminin aksine burada iklim daha ılıman bir etki yaratıyor. İklimin ve doğanın cömertliğine her yerde rastlamak mümkün. Sapur Çayı’ndan itibaren yol boyu dizili arı kovanları, geniş tarım alanları ve bitki çeşitliliği bunun en güzel göstergelerinden.
Hizan merkezde kalabileceğiniz tek yer ilçe merkezinde bulunan Öğretmenler Evi. Buraya eşyalarınızı yerleştirdikten sonra gezmek istediğiniz yerlere doğru yola çıkabilirsiniz.
Yeme içme mekanlarının tamamı (Gayda’daki Darünüz Balık Tesisleri hariç ) ilçe merkezinde olduğu için buralarda karnınızı doyurmadan yola çıkmamanızı öneriyorum.
Gezilecek yerler   
Hizan merkezinde geçmiş ile günümüzü bir arada bulabilirsiniz. İlçe merkezi ve sokakları arasında gezinti yapıp keşfe çıkabilir güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Hizan’ı tepedengörmek için telefon santralinin kurulu olduğu tepeye çıkmanızı öneririm.
İlçenin tarihine merakınız varsa, Aşê Avê veya Aşê Kopanê dedikleri Ermilerden kalma su değirmenini görmenizi tavsiye ederim. İlçe merkezinde Ceviz ağacından elektro gitar üretip dünyaya ihraç eden Faruk Yılmaz’a ait atölyeye de gidip Hizan’ın dünya rock müziğine yaptığı katkıya tanık olabilirsiniz.
Gayda
Gayda muhteşem doğasıyla ünllü  bir yer. Safter Bey Çiftliği, Gayda Göleti, Kayalar Köyü ve Gavs-ı Hizani Türbesi Gayda’nın en çok ziyaretçialan yerlerinden.
Safter Bey Çiftliği, içinde bir göleti de bulunan, atları, ceylanları, meyve ağaçları ve içindeki tarihi evleriyle bol ve hoşça zaman geçirebileceğiniz bir mekan. Burada göletten balık tutabilir, meyve ağaçlarından taze meyve yiyebililir, yılkı atlarını ve ceylanları izleyebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Gayda Göleti ise etrafında bisiklet, motosiklet ve atv gibi araçlarla  turlayabileceğiniz yeşillikler içinde güzel bir mekan. Burada doğanın gölete yansıması muhteşem güzellikler sunuyor. Gölet, üzerinde kano keyfi yapmak için de müsait.
Gayda’da bulunan Darünüs Balık Tesisleri’ne giderek hem günün yorgunluğunu atabilir, hem de buz gibi suda yetiştirilen alabalıklardan yiyerek kendinizi şımartabilirsiniz…
Kayalar Köyü
Kayalar Köyü’nün eskiden Hizan’ın merkezi olduğu söyleniyor. Burada bulunan Bizans kale duvarları bütün ihtişamıyla zamana inat ayakta duruyor. Köyde bulunan Şeyh Muhammed Türbesi de bölge insanının en sık ziyaret ettiği yerlerden.
Gavs-ı Hizani Türbesi
Gavs-ı Hizani Türbesi, yurt içi ve dışından binlerce ziyaretçi alıyor. İnsanlar buraya gelip dualar ediyor ve Gavs-ı Hizani’nin yaşamış olduğu yeri, ibadet ettiği camiiyi görüyor.
Tağ Medresesi
Hizan’ın değerlerinden biri de Tağ Medresesi, Şeyh Abdurrahman Taği’nin bir zamanlar dersler verdiği ve Bediüzzaman Said Nursi/Saidi Meşhur/Saidi Kurdi’nin de 7-8 yaşlarındayken gelip ilk derslerini aldığı Tağ Medresesi’nin bulunduğu yerdir. Burada halen eski medrese ve medrese öğrencileri ile hocaların kaldığı evlerin kalıntıları mevcut.
Medresenin bulunduğu tepenin tam karşısında yer alan diğer tepe de ise yine Bizanslılardan kaldığı söylenen bir kaleye ait kalıntılar mevcut.
Tağ Medresesi’nin bulunduğu tepenin üzerinde hala faal olan bir de demirci atölyesi bulunuyor. Bu atölyede eski usüller ile demirden çeşitli aletler yapılıyor.
Nurs Köyü
Kürt İslam âlimi ve tefsir yazarı, Risale-i Nur Külliyatı'nın yazarı Bediüzzaman Said Nursi veya zaman zaman kullanılan diğer isimleriyle Saidi Meşur-Saidi Kurdi’in doğup büyüdüğü köy olan Nurs Köyü, Hizan’ın belki de tüm Türkiye’nin en fazla ziyaretçi alan köyü.
Nurs Köyü’ne Türkiye ve dünyanın her yerinden binlerce insan gelip Bediüzzaman Said Nursi’in yaşadığı evi, ibadet ettiği camiiyi, aile kabristanını ve gitmekten keyip aldığı mekanları ziyaret ediyor buralarda dualar ediyor,risale ve/veya kuran okuyor.
Köyün konuk severliği dillere destan. Hele ki köyün ilk girişinden itibaren sizi karşılayan ve yolculuğunuz boyunca size eşlik eden birbirinden güzel çocukları anlatmaya kelimeler yetmez.
Feqîyê Teyran
(1590 - 1660) yılları arasında yaşamış olan ünlü Kürt şair Feqîyê Teyran’ın da mezarı Hizanda bulunuyor. Burası da özellikle gençlerin önemli ziyaret mekanları arasında bulunuyor.
Kiliseler
Eskiden yoğun bir Ermeni Nüfusunun yaşamış olduğu Hizan’da çok sayıda kilise de bulunuyor. Bu kiliselerden bazıları; Döküktaş Kilisesi, Kolludere Kilisesi, Yemişli Köyü Kilisesi ve Oymapınar Kilisesi.

Neleri Meşhur?
İleçenin Cevizi, Fındığı, Balı, Karakovan Balı, Üzümü, Narı, İçli Köftesi, Sêvê Çalê denilen elmaları oldukça meşhurdur.
Hizan’a düşerse yolunuz, yapacağınız alternetif etkinlikler, ziyaret edebileceğiniz mekanlar, tadabilecekleriniz bir hayli fazla …
Hizan’da karşılaşacağınız, hoşgörü, misafirperverlik, yardımseverlik, arkadaşlık … Sizi insana dair olanın halen devam ettiğine dair umutlandıracak…
oktay@nomapozitif.com
info@turizmreport.com