21.6.2021
Duyuru

İç Turizm Nasıl Hareketlenir?

İç Turizm Nasıl Hareketlenir?
Turizmin içinde bulunduğu kriz durumu düşünüldüğünde “iç turizmin” geliştirilmesinin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.
Peki “iç turizm” nasıl geliştirilir?
İç turizmin gelişmesi için öncelikle “yerli turisti” sevmemiz, değer vermemiz gerekiyor. Yabancı turist geliyor diye yıllardır değer vermediğimiz “yerli turiste, kendi insanımıza” sahip çıkmamız ve bir takım teşvikler yapmamız lazım.
Teşvikleri kimler yapmalıdır?
Öncelikle devlet bir takım teşvik paketleri hazırlamalıdır. Her şeyi devletten beklememek lazım ancak bazı konularda başrolü oynaması gereken de devlettir. Hükümet bir takım teşvik paketleri açıkladı ama bunlar iç turizmi geliştirmek için yetersiz…
Devlet dışında hava yolu şirketleri, otobüs firmaları, oteller ve restoranlar da taşın altına elini sokmalıdır.
Neler yapılabilir?
Mesela bu sene “iç turizm yılı” veya “yerli turist” yılı ilan edilebilir. Bu kapsamda da yerli turisti teşvik edecek paketler, iç turizmi hareketlendirecek çalışmalar yapılabilir.
Yerli turisti teşvik etmek için uçak ve otobüs fiyatlarında indirimli tarifeler uygulanabilir. Otel ve restoranlarda fiyat politikası yeniden gözden geçirilebilir.
Devlet havayolu şirketleri, otobüs firmaları, otel ve restoran gibi turizm işletmelerinin vergilerinde indirime gidebilir ve/veya bu yıl vergi almayabilir. Böyle bir kolaylık hem seyahatte, hem de konaklama ve yemek sektörlerinde “yerli turisti” sevindirecek, “iç turizmi” hareketlendirecek gelişmelere vesile olabilir.
Bunlar neden gerekli?
Her kes “yerli turist”, “iç turizm”dir diye tutturmuş gidiyor… E peki mesela Paris’e, Roma’ya, Amsterdam’a…vs gitmek Kars’a gitmekten daha ucuzsa iç turizm nasıl gelişir? Avrupa’da bir otelde konaklamak veya güzel bir restoranda yemek yemek Ege ve Akdeniz’deki otel ve restoranlarda konaklamaktan, yemek yemekten daha ucuzsa (Avro’ya rağmen) “iç turizm” nasıl gelişsin, “yerli turist” ne yapsın?
İddia ediyorum… Şayet Kars’a, Trabzon’a, Diyarbakır, Van, Antep, Urfa, Konya, Antalya, İzmir… vs ulaşımda “yerli turisti” teşvik edecek fiyatlar uygulanırsa, ülke çapında (özellikle Ege, Akdeniz) konaklama sektöründe de fiyat politikasında düzenlemelere gidilirse “iç turizm” hareketlenir…
Hiçbir değişiklik olmaksızın böyle devam edilirse, turizm de aynen böyle devam eder!