26.1.2021
Duyuru

İtalya turist kotasını tartışıyor, müzelere sınırlama getirildi

İtalya turist kotasını tartışıyor, müzelere sınırlama getirildi
Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerine gidemeyen turistlerin İtalya’ya yönelmesiyle ülkede ‘aşırı turist yüklemesi’ oldu. İtalyan kentleri gelen turist sayısında kısıtlamaya gidilmesini talep etti.
Sputnik'in İtalyan La Stampa gazetesinden aktardığı haberine göre, terör ve istikrarsızlık nedeniyle seçenekleri azalan yabancı turistler, güvenli bir nokta olarak gördükleri İtalya’ya akın etti. Yerli turistler de benzer sebeplerden dolayı ülkelerinde kalmayı tercih ettiği için turistlik yerlerde yoğunluk meydana geldi. Sözgelimi geçen yıla kıyasla turist sayısında Venedik’te yüzde 5, Floransa’da yüzde 5.6, Capri’de yüzde 9, Cinque Terre’de yüzde 20 artış gözlemlendi. Bunun sonucu olarak da ‘turizmdeki başarılarının kurbanı olan’ kentler, gelen turist sayısında kısıtlamaya gidilmesini talep eti.
Pompei’de pazar günleri için 15 giriş aralığı belirlenirken, Roma Kolezyumu’nda aynı anda 3 bin kişiden fazlasının girişi engellendi. Milan Müzesi’ndeki Leonardo da Vinci imzalı Son Akşam Yemeği tablosunu görmek için düzenlenen turların sayısı da 15 dakika süreli ve 24 kişilik olmak üzere kısıtlandı.