21.6.2021
Duyuru

"Mersin denildiğinde Türkiye, Türkiye denildiğinde “Bi Dünya Mersin” aklıma gelir!"

"Mersin denildiğinde Türkiye, Türkiye denildiğinde “Bi Dünya Mersin” aklıma gelir!"
Upuzun kumsalları, turkuvaz renkli suları Caretta Caretta kaplumbağaları,Akdeniz Fokları Doğa harikası tertemiz koyları Antik kentleri ve yolları aklıma gelir.
Aglaya, Thalia ve Ephrasine Zeus’un güzel kızları Narlıkuyu, eski adıyla Porto Calamie kıyıları  “Bu sularda yüzen çirkinlerin güzelleştiğini,  fakirlerin zenginleştiğini  kötülerin iyileştiğini” anlatan   efsaneleri, masalları aklıma gelir.
Kızkalesi, St. Paul, Alahan Manastırı ve Mamure Kalesiyle  UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki Kültür Varlıkları, Büyük İskender’in Persleri yendikten sonra Güneş Kenti Soli’de düzenlediği şenlikleri, oyunları  Uzuncaburç’ta Olba Kralları Kelenderis’te dünyanın en eski kent planları Tarsus’ta Kleopatra ile Antonius’un büyük aşkları aklıma gelir.
Altından akan kutsal ırmaklarıyla Cennet Ejderha Tifon’un Zeus’u hapsettiği Cehennem Obrukları Kanlıdivane’de Kraliçe Aba’nın mezarı Anemurium’da binlerce yıllık kent kalıntıları Aynalıgöl ve Astıma iyi gelen mağaraları Roma’ya kafa tutmuş Kilikya Korsanları aklıma gelir.
Bereketin adı Danyal Peygamber Onüçüncü Havari sayılan Aziz Pavlus’un yolculukları Kral Dakyanus’un zulmünden kaçan Yedi Uyurları Peygamberimizin sahabelerinden Hazreti Mikdat Üç Semavi Dinin inananları aklıma gelir.
Bu coğrafyayı yurt yapan Selçuklular,  ölüm kalım savaşları ve Haçlılar, Göksu’da boğulan Frederik Barborossa Karamanoğulları, Ramazanoğulları Beyazıt’la taht kavgasına girişen Cem Sultan’ın  Rodos Şövalyelerine sığındığı Bozyazı kıyıları aklıma gelir.
Pek çok dünya kenti köy bile değilken  Tarsus, Soli ve Silifke’de meydanları, tiyatroları  Akdeniz’in en güzel limanları, hipodromları  Torosların ünlü sedirleri, çamları, Kilikya’nın zeytinyağları aklıma gelir.
Çukurova’nın bereketli toprakları Dört mevsim yazları, yaz gibi kışları,   endemik bitkileri, kelebekleri,göçmen kuşları narenciye, çilek,muz, Kayısı, zeytin, üzüm, elma,nar, domates, biber, patlıcanla Barış Manço şarkıları,  soframız Mersin   ülkemizin sebze meyve diyarı aklıma gelir.
9000 yıllık Yumuktepe Hitit, Frig, Asur, Pers, Makedon,   Roma, Arap, Selçuklu, Osmanlı Uygarlıkları, Dini Bayramları, Paskalyaları Aynı şehrin mezarlığını paylaşan Musevi, Hıristiyan,Müslüman halkları aklıma gelir.
Levanten, Yörük, Giritli, Çerkez ve Arapları Mersin İdmanyurdu’nun Lefterli yılları, ünlü Fransız yönetmen RogerVadim’in Çocukluğunun geçtiği sokakları Uray Caddesi, Çamlıbel, Akkahve ve Azakhanları Bahçeli evleri ve avluları Güreşte ülkemizin ilk Olimpiyat madalyası Mersinli Ahmet Türk Müziğinin büyük ustası Nevit Kodallı Hüznün ve aşkın şairi Ümit Yaşar Oğuzcan Atıf Yılmaz’la Türk Sineması Yedi iklim, yedi bölgenin çocukları aklıma gelir.
Rafting ve trekking parkurları,Mavi yolculuk ve yat turları Sertavul Geçidi ve Gülek Boğazları Yörük çadırları,yaylaları Sazı elinde aşıkları, Karacaoğlanları Kostümleri ile büyüleyen dansları dillere destan iğne oyaları aklıma gelir.
Tarım, ticaret, taşımacılık ve turizm yatırımları  fuarları, festivalleri, sempozyumları   Kültür Merkezindeki oyunları, operalarıSergileri, sanat sokakları, restoranları,  24 ülkenin katıldığı 17. Akdeniz Oyunları aklıma gelir.
Tantuni, kerebiç, cezerye,karsambaç turunç reçeli, kaya koruğu Kenger kahvesi ve kaynarı Nefis balık sofraları Gözlemesi, yoğurdu, dört dörtlük sabah kahvaltıları, bir tarafı dağ, bir tarafı deniz Dünyanın en güzel mekânları aklıma gelir.
Mersin, Çağ ve Toros Üniversite markaları  çoluk çocuk renk renk alışveriş merkezleri, parkları   koca kentin havasını mis yapan   tarifsiz turunç kokuları aklıma gelir.
Tarih ve doğa tutkunları yeryüzü cenneti sizi bekliyor. Gözlerinin içi gülen delikanlıları, genç kızları, anneleri, babaları, çocukları, deniz, kum, güneş ve özellikle Akdeniz akşamları aklıma gelir.
Mersin denildiğinde Türkiye,
Türkiye denildiğinde “Bi Dünya Mersin”aklıma gelir