21.6.2021
Duyuru

Meteoroloji sıcak geçecek 4 gün için uyardı!

Meteoroloji sıcak geçecek 4 gün için uyardı!
Mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyreden  hava sıcaklıklarının cumartesi günü 40 derecenin üzerine çıkması bekleniyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Tayfun Yüksel, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir süredir sıcaklıkların mevsim  normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyrettiğini söyledi.

Havanın ülke genelinde az bulutlu ve açık geçtiğini dile getiren  Yüksel, sıcaklık ve bu durumun bir süre daha artarak, devam edeceğini ifade etti.

Yüksel, 4 gün boyunca ülke genelinde sıcağın etkisinin oldukça  hissedileceğini aktararak, "Türkiye'nin genelinde olukça sıcak günler bizi  bekliyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde aşırı sıcaklıklar görülecek.  Bunun yanı sıra da Marmara ve İstanbul'da bunaltıcı sıcaklığın yaşanacağı birkaç  gün bizi bekliyor." dedi.

İstanbul'da sıcaklık 35 dereceyi bulacak

Özellikle cumartesi günü aşırı sıcakların görüleceğini anlatan Yüksel,  "Şu anda zaten mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar görülüyor. Sıcaklıklar  cumartesi günü ise ortalamanın 5 ila 10 derece üzerine çıkacak. Sıcaklıklar  Marmara'da 35, Ankara'da 40, Trabzon ve Samsun civarında 32, Doğu illerinde 40  derecenin üzerine çıkacak." diye konuştu.

Yüksel, İstanbulluları da yüksek sıcaklar konusunda uyararak, şu  bilgileri verdi:

"İstanbul da sıcak hava dalgasından nasibini alacak. Bugün en düşük  sıcaklık 22, en yüksek sıcaklık ise 32 derece. Yarın, en düşük 22, en yüksek 33  derece sıcaklık bekliyoruz. Cumartesi ise en düşük 22, en yüksek 35 derece  olacak. Pazardan itibaren sıcaklıklar düşmeye başlayacak. Buna göre pazar en  düşük 23, en yüksek 32 derece olmasını bekliyoruz."

Hafta başından itibaren bulutlu ve serin bir havanın beklendiğini  kaydeden Yüksel, "Özellikle salı gününden itibaren serin ve yağışlı hava etkili  olacak. Ülke genelinde sıcaklıklar tekrar ortalamanın 2 ila 4 derece üzerine  kadar gerileyecek. Buna göre, salı günü Marmara'nın kuzey ve doğusunda, Yalova,  Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'un Anadolu Yakası'nda sağanağın etkili olmasını  tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı. (gazetevatan)