18.1.2021
Duyuru

Normalleşmede kritik hafta, Türk heyeti bu akşam Moskova'da olacak!

Normalleşmede kritik hafta, Türk heyeti bu akşam Moskova'da olacak!

Uçak krizi ve darbe girişimi sonrası Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesi yolunda çok kritik bir hafta başlıyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de içinde blunduğu Türk heyeti bu akşam Moskova'ya gidecek.

Türkiye-Rusya ilişkilerinde uçak krizi sonrası hızlanan "normalleşme" döneminde çok önemli bir hafta başlıyor. İki ülke arasında ticari-ekonomik ilişkilerde yeni dönemin yol haritasının çizilmesi ve yedi aydır tümüyle farklılaşan "saatlerin ayarlanması" için bakanlar yarın Moskova'da masaya oturacak.
Böylece Soçi'de Dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov'un Karadeniz İşbirliği Örgütü zirvesi çerçevesinde görüşmelerinin ardından ilk kez Türkiye'den resmi görüşmeler için Rusya'ya bakan seviyesinde ziyaret gerçekleşecek. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin içinde bulunduğu Türk heyeti bu akşam özel uçakla Moskova'ya gidecek. Değişik kaynaklar, iki bakanın 26 Temmuz salı günü resmi temaslarına başlayacaklarını, ziyaretin 27 Temmuz'da tamamlanabileceğini belirtiyorlar.

Canikli ve Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç başkanlığında 26 Temmuz Salı günü önce heyetler arası görüşmeler gerçekleşecek. Burada, ilişkileri "kriz öncesi döneme" döndürmenin altyapısı ele alınacak. Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin hem Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, hem de Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile ayrı ayrı görüşmeler yapması bekleniyor.

TürkRus.Com'a bilgi veren bir kaynak, uçak krizi sonrası Rusya'nın tek yanlı yaptırım kararı kapsamında dondurulan hükümetler arası ekonomik-ticari işbirliği görüşmelerinin yeniden başlayacağını, Karma Ekonomik Komisyon toplantıları için hazırlık yapılacağını, Türk Akımı ve Akkuyu dahil ortak enerji projelerinden Türk sebze-meyve ürünlerine uygulanan yasağa kadar pek çok başlığın ele alınacağını söyledi.

Bu arada Rus tarafı için birinci derecede öncelikli olan, "Türkiye'ye charter seferlerine izin verilmesi için Rusya vatandaşı turistlerin güvenliğine dair ek önlemler alınması ve garantileri verilmesi" konusunda da Türk heyetinin Moskova'da ilk elden açıklama yapması bekleniyor.

Türk bakanların Moskova ziyareti, ağustos ayının ilk haftasında Putin ile Erdoğan'ın muhtemelen Soçi'de yapmaları beklenen ikili zirveye de hazırlık açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan normalleşme süreci çerçevesinde özellikle ekonomik alanda atılacak adımların değerlendirileceği görüşmelerde, Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin de gündeme gelmesi bekleniyor. (tukrus.com)