19.1.2021
Duyuru

OHAL döneminde havalimanında uygulanan yurtdışına çıkış prosedürleri

OHAL döneminde havalimanında uygulanan yurtdışına çıkış prosedürleri
OHAL döneminde havalimanında uygulanan yurtdışına çıkış prosedürleri...
. Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. İşverenler, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.
· Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebilmektedir.

· Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.
· Emekli ya da Bağ-Kur'a bağlı yolcuların yanında mutlak SGK dökümleri olması gerekmektedir.
· Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da“yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekmektedir.
· Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor.
· Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.
· Yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
· GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir. Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir.
· ** Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir.
· Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri önerilir.
· Tüm bu bilgilendirmelere rağmen yurt dışı çıkış kontrollerin tamamen gümrük polisinin idaresinde olmaktadır. Konuyla ilgili resmi açıklama beklenmektedir.