16.6.2021
Duyuru

Saf Ruh Ve Işık Şehri Olympos’ta tatil bir başkadır!

Saf Ruh Ve Işık Şehri Olympos’ta tatil bir başkadır!
Antalya’ya 85,7 km uzaklıktaki Olympos, genellikle Üniversite öğrencilerinin tatil yapmak için tercih ettikleri bir yerdir. Bungalovları, ucuz tatil imkanları, Türkiye’nin çok az yerinde bulabileceğiniz muhteşem denizi ve kumsalıyla adeta bir cazibe merkezidir.
Nehrin denizle buluştuğu, tatlı suyun tuzlu suya, sıcak suyun soğuk suya karıştığı Olympos’ta denize girmek bağımlılık yapıyor dersem yeridir.
Olympos’a tatile gitmek, aynı zamanda bir zaman yolculuğuna çıkmak gibidir. Bungalovlardan denize yürürken, eski şehir kalıntılarının içinden nehir boyu yürümek, buz gibi sulara girmek ve nihayet denize varmak…belki de dünyanın en güzel denizine varmak…Şehir içinde gezintiye çıkmak, eski hamamları, tapınak ve kilise kalıntılarını, lahitleri, su kanallarını vs yerinde görmek, tarihi görerek, hayal ederek dokunarak yaşamak…

Olympos’a kadar gittiyseniz, yat turuna çıkıp Olympos yerleşkesinin etrafındaki koyları ziyaret edin. Her biri birbirinden bakir bu koylarda denize girmenin ayrıcalığını yaşayın. Yine yat turuyla çok daha uzaktaki kıyıları, koyları, antik kentleri ziyaret edebilirsiniz. Turlarda karşılaşacağınız birçok caretta carettayı da fotoğraflayarak anı ölümsüzleştirebilirsiniz.
Antik Likya yolunu takip ederek ormanın içlerine doğru harika bir gezintiye çıkılabilir. Gece yürümeyi tercih edenler/ki ben de öle öneriyorum, yanar taşı /Chimera ziyarete gidebilirler. Yanartaş, Tahtalı dağının eteklerinde, deniz seviyesinden 250 m yüksekte bulunmaktadır. Günümüzde, ormanın içerisinde, açık bir kayalık alanda 20 kadar alev bacası vardır. MÖ. 4. yüzyıldan beri yazarlar metinlerinde bu gizemli alevlerden söz etmektedirler. Ateşin bulunduğu yerin yakınlarındaki kalıntılar antik bir Bizans Kilisesine aittir. Yapılan analizler sonucu yanan gazda bol miktarda metan olduğu tespit edilmiştir. Bu gizemli alevlerin keyfini en iyi karanlıkta çıkarabilirsiniz. Fakat alevlerin olduğu düzlüğe kadar yapmanız gereken maceralı yolculukta yanınızda bir el feneri bulundurmanızda fayda var.

Bir antik Likya şehri olarak kurulan Olympos’un temelleri, Helenistik dönemde M.Ö 300 yılında atılmış. Büyük İskender’in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos’a komşu bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği kimi tarih kaynaklarında geçmektedir. Tarihi en az Olympos kadar eski olan Phaselis’i ise sıcak denizde yüzmeyi sevenler tercih edebilir.
Bir dönem korsanların hakimiyeti altına giren ve hatta dönemin ünlü korsanı Zenicetes’in kalesi haline getirdiği Olympos, daha sonra Roma İmparatorluğuna dahil edilmiş. Şehir Roma hakimiyeti altına girdikten sonra da sık sık korsan saldırılarına maruz kalmış.

Olympos’ta hakim oldukları dönemlerde Korsanların, Pers tanrısı Mitras için garip kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır.
Hristiyanlığın gelişiyle birlikte korsan saldırıları da yeniden artmış ve şehir nüfusu gittikçe azalmıştır. 11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmış. Osmanlı döneminde ise şehir tamamen terk edilmiş…