21.6.2021
Duyuru

Seyahat Özgürlüğü

Seyahat Özgürlüğü
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 13. madde
Seyahat özgürlüğü  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 13. maddesidir ve en temel insan hakkıdır. Bu madde der ki;
- Herkesin, bir devletin toprakları üzerinde serbestçe dolaşma ve oturma hakkı vardır.
- Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle ve hakim kararına bağlı olarak kısıtlanabilir, sınırlandırabilir.
Yani, 15 TL'lık “yurt dışı çıkış harcı” bile seyahat özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Ama rakam küçük olduğu için kimse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmayı düşünmez.
Ancak bugünlerde olduğu gibi;  Turizmi otel doldur-boşalt olarak bilen Konaklamacıya (Otelci) Turizmi sorarsanız hazret; "YURTDIŞI ÇIKIŞLAR KISITLANSIN" buyurur.
Yine Turizmi hediyelik eşya satmak olarak algılayan esnafı muhatap alırsanız; "YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI ARTTIRILSIN" der.
Bu kez, Turizmi Otelciye verdiği kredi kadar bilen Banka Genel Müdürüne sormuşlar; "TÜRK TURİSTTEN 200 DOLAR ALALIM AMA BİZ İŞ ADAMLARI 15 TL'Yİ DAHİ ÖDEMEYELİM" demiş.
Biz sizin Halınızı, odanızı kaça satacağınıza, kredinizi kaçtan vereceğinize karışıyor muyuz?
Hadi şimdi dağılın !. Sen "Konaklamacılık" yap, sen "Hediyelik Eşya" sat, sen de "Bankacılık" yap ve lütfen Turizme bulaşmayın.
Bilmeyenlere de açıklayalım.
TURİZM BİR ALIŞ VERİŞTİR.
Yani, Buradan Roma'ya, Madrid'e, Amsterdam'a yolcu göndermezseniz oradan gelen yolcunun uçak maliyeti 2 katına çıkar. O fiyatlarla uçmak istemeyenler artınca da gelişler de kesilir ve seferler azalır, iptal edilir. Örnek mi? İSPANYA - İBERİA HAVAYOLLARI  TÜRKİYE UÇUŞLARINI İPTAL ETTİ. Çünkü Türkiye'den gidişler de azaldı...
Ayrıca Türklerin yurtdışına gitmesinin 1001 faydası var. Neye mi?
Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan Antep'te küçük bir imalatçı iken kendisini Turist olarak İtalya'ya, Verona'da Ayakkabı fabrikasına götürmüştüm. Detaya girmeyelim, gözlemi kuvvetli olan Mehmet bey bir-iki fuar derken işin sırrını, kalitesini kaparak bir dünya devi haline geldi. Dünya Göz Hastaneleri'nin sahibi Eray Kapıcıoğlu gibi yüzlerce müşterim ilk Turist olarak yurtdışına çıkıp, gözlemlerinden sonra, Fuarlar, yeni makinalar vs derken uluslar arası marka ve/veya ihracat şampiyonu oldular.
Bunun dışında Turist Türkler gerek davranışları, giyimi kuşamları ile Avrupa'da yerleşik ve yanlış Türk imajını değiştirdiler.
Kurulan arkadaşlıklar Türkiye'ye Dostluk ve Turist olarak döndü.
İşte bu alışverişi bilmeyen ve Turizmci olmayan yasakçı konaklamacı, esnaf, bankacı dostlar Türkiye'den çıkışlar kısıtlanırsa otellerinin dolacağını sanıyorlar. Oysa bu dedikleri uygulansa Otelinin %90'ını dolduran Avrupa turistinin artık hiç gelemeyeceğini düşünemiyorlar.
Sevgilerimizle
Cem Polatoğlu
0212 212 3030 / 0532 2146136
Web Site    : http://www.andiamo.com.tr
Twitter     : https://twitter.com/baracudacem
Facebook  https://www.facebook.com/cem.polatoglu.7
instagram : http://instagram.com/baracudacem
Skypee      : andiamocem