16.6.2021
Duyuru

Şile Güncesi

Şile Güncesi
Şile İstanbul’un şirin bir sayfiyesi. Bende yazlarını burada geçirmekten keyif alanlardanım. Burası öylesine güzel bir doğaya sahip ki sadece yazın değil dört mevsim keyifle zaman geçirebilirsiniz. Hem İstanbul’a çok yakın hem de şehrin karmaşasından bir o kadar uzak. Bu cümlem için bir parantez açıyorum, ama içini sonra dolduracağım!

Bu yıl 28.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 12-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Festival kapsamında farklı şehirlerden ve ülkelerden gelen sanatçıların, el sanatları ürünlerini görme ve alma fırsatımız oldu. Şile bezi tezgâhları, şimşir kaşık ustaları ve kestane balı ile Şile’nin ve meşhur Şile bezinin tanıtımında önemli rol oynayan festival, ülkemizde yaşanan ve hepimizi derinden yaralayan olaylar sebebiyle her sene ilçeye hareket ve neşe getiren konser ve eğlence kısmı eksik olarak son buldu.
Peki, 13 ülkeden gelen 50 sanatçı sergiledikleri güzelliklerin sonunda Şile’den ayrılırken ne gördü dersiniz?
Şimdi maalesef parantezimin içini doldurma zamanı.  Aslında Şile’nin hafta sonu ziyaretçilerinden sonra çok alışık olduğumuz çöp yığınlarıyla uğurladık onları!
Evet, burası doğası ve sakinliğiyle harika bir yer. Karadeniz’in çılgınca kabaran dalgaları olmadığı zaman göz alabildiğine uzanan kumsallarında güneşlenip, pırıl pırıl denizinde yüzmeye doyamazsınız. Uygun havalarda rüzgâr sörfü ve yamaç paraşütü yapanları zevkle seyredebilirsiniz.
Tabii ki böylesi güzellikler İstanbul’a çok yakın olunca hafta sonları ilçe yoğun bir insan kalabalığına ev sahipliği yapıyor. Ama maalesef gelen misafirler insanlıklarını unutup plaj, deniz, kaldırım, yol demeden arkalarında bıraktıkları çöp yığınlarıyla doğaya ihanet ediyorlar… Ve bu çöp yığınları ne yazık ki bizi yabancı misafirlerimiz karşısında utandırmak için bu hafta daha da artmıştı. Acaba toplum olarak ne zaman doğayı evladımız gibi bağrımıza basıp, koruyup kollamayı öğreneceğiz…
Bu arada 21 Ağustos Cuma günü saat 14.30 da Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri yapılacak. Meraklılarına duyurmuş olalım. Sağlıcakla kalın.