21.6.2021
Duyuru

Turizmci, Bakan Elitaş'tan onu istedi

Turizmci, Bakan Elitaş'tan onu istedi
Turizmci ekonomik önlemler içeren "acil eylem planı"ndan sonra Türkiye'nin dünyadaki güvensiz ülke algısını kıracak "acil algı planı" bekliyor. Buna yönelik önerilerden oluşan bir mektup, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'a gönderildi. Mektupta ilginç öneriler var.Hürriyet'ten Jale Özgentürk, turizmcilerin krizi aşmak için Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'a gönderdiği mektubun içeriğini köşesinde yayınladı. Özgentürk'ün yazısı şöyle:
Turzmde en ağır krizlerden biri yaşanıyor. Seyahat acentelerinden otellere, sektörün her kesimi ‘bu krizi en az hasarla nasıl atlatırız’ın yolunu arıyor.
Hükümet de durumun aciliyetinin farkında. Bu nedenle “Turizm Acil Eylem Planı” adı altında önlemler paketi açıklandı. Ancak sektörde pek de rahatlama olmadı.
Yaşanan kriz ne yazık ki ekonomik değil, siyasi. Çevremizdeki yangın bizi de içine çekmiş durumda. Patlayan bombalar, Suriye sınırı ve Güneydoğu’da yaşananlar, Türkiye’nin güvenli ülke algısını yerle bir etti.
Almanya, İngiltere gibi ülkelerden yapılan rezervasyonlar iptal ediliyor, Rusya’dan her yıl gelen 4.5 milyon turistin, bu yıl 1 milyonu bile bulamayacağı söyleniyor. Bu krizden yarar sağlayacak ülke ise uçuş fiyatları Türkiye’den yüzde 80 daha pahalı olan İspanya olacak gibi görünüyor.
PROJELER YAPILMALI
Türkiye “güvensiz ülke” algısını değiştirebilir mi? Turizmcilere göre etkin bir algı politikasıyla değişebilir. Turizmcilerin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a bir mektupla ilettiği önerileri ise şöyle:
Türkiye’yle ilgili olumlu algı yaratacak projeleri, birincisi turizm ve “lifestyle” medya mecralarında haber ürettirmek (konvansiyonel) ve ikincisi de tüm dünya kamuoyuna yansıyabilecek popüler kültürü de kapsayacak projeler yapılmalı.
İlk aşamada, yukarıda konvansiyonel olarak nitelediğimiz, “lifestyle”, gezi, gurme, destinasyon iletişimi yapan ve uluslararası alanda güçlü bir ajans ile işbirliği yapılmalı. Böylece eş zamanlı olarak birkaç ülkede, yüksek sinerjili etkin iletişim faaliyetleri yaratma imkanı doğacak.
SANATA YÖNELMELİ
Monocle, Wallpaper, Sunday Telegraph, Financial Times, CNN International gibi dünyadaki en önemli medya gruplarının önde gelen şahsiyetlerine ulaşmak da şart.
Alışılmışın dışında ‘büyük patlama’ etkisi yaratacak ve sektörel medyanın da üzerine çıkarak, popüler kültür mecralarına kadar yayılacak projeler geliştirilmesi gerekmekte.
Örneğin: MTV Avrupa Müzik Ödülleri organizasyonunun Türkiye’de düzenlenmesi, televizyon programlarının yapılarak ABD’de yayınlanması. Dünya çapında bir sanatçıyla açık havada modern sanat projesi oluşturulması, Türkiye ve Türkleri olumlu gösterecek uluslararası alanda gişe yapacak sinema filmi yapılması gibi.
Bu öneriler de gösteriyor ki, Türkiye algısının olumlu değişmesi için sanat, popüler kültür ve medyanın büyük önemi var. Bunlar algıyı değiştirmeye yeter mi zaman gösterecek...