16.6.2021
Duyuru

Turizmciler köprü istiyor!

Turizmciler köprü istiyor!
Bayram Tatilleri, Turizmcilerin, Otelcilerin her sene özlemle beklediği ve en çok kazanç sağladığı dönemlerdir.
Ülkemizde Bayram Tatilleri eğer hafta içine gelirse bazen Bakanlar kurulu kararı ile hafta sonu tatili ile birleştirilerek 9 güne çıkarılmaktadır. Biz buna  "Köprü Yapmak" diyoruz.
Ama "bazen"...
Bu durum Turizmciler için adeta "kumar" haline dönüşmektedir. Riske girip Uçak ve Otellerde 9 güne göre yer alıp tatil 9 güne çıkmazsa? Paralar çöpe. Riske girmeseler, bu kez de ya tatil 9 güne çıkarsa? Bu sefer de bayramda nal toplayacaklar.
Nitekim bu kez tahminler tutmadı.
Bu sene KÖPRÜ YOK!
Bir heves yurtiçi, yurtdışı Uçaklara, Otellere yatırılan kaporaların bir kısmı boşa gitti. Türkiye'den kalkan uçakların karşı bacağını dolduran Yabancı Turist de bu durumdan etkilendi ve Türkiye'ye gelemedi. Yani Turizmci bu kez kumarda kaybetti.
Peki diğer ülkelerde bu "KÖPRÜ" durumları nasıl uygulanır?
Şöyle; Eğer bayramlar hafta içine geliyor ve 2 veya 2,5 gün eklemek gerekiyorsa ekliyorlar. Ama 3 gün ise eklemiyorlar. Böylece 10 sene sonrasının bayramlarına dahi yatırım yapmak mümkün olabiliyor. Artık bu Yasayla mı, Kararname ile mi sabitlenir bilinmez ama önceden bilinmesinin ülke turizmine katkısı olacağı aşikar.
Kısaca özetlersek TURiZMCiLER KÖPRÜ iSTiYOR! En azından Köprü var mı? Yok mu? Önceden bilmek istiyor.
Gelelim bu bayram Tüketicinin tercihlerine;
Yurtiçinde her zaman olduğu gibi Antalya ve Otelleri Türk turistler tarafından en çok tercih edilen bölgemiz. Özellikle Antalya ve Kıbrıs'da ki sanatçılı otellerde Uçak Dahil 3 veya 4 gecelik kişi başı 1500 TL dan başlayan fiyatlarla yer bulmak bu tarihten sonra oldukça zor. Termal otellere de bu bayram oldukça talep var. Termal oteller de modaya uyarak sanatçılarla çalışmaya başladılar. Fiyatlar ise 4 gecelik 600 TL'den itibaren. Kültür turlarına gelince; 3 Gecelik Kapadokya 375 TL, Pamukkale 450 TL, Karadeniz 550 TL, Bolu, Abant, Safranbolu turları da 395 TL'den başlayan fiyatlarla halen satıştalar.
Yurtdışına gelince; Sürenin kısa olması nedeni ile "Kapitaller" olarak adlandırılan 3 gecelik turlar başta Avrupa Başkentleri olmak üzee oldukça revaçta. Roma 399 Euro, Paris 499 Euro, Prag 399 Euro, Amsretdam 399 Euro'dan başlayan fiyatlarla satıştalar. Biraz daha vakti olanların tercihi ise Uzakdoğu; 8 günlük turlardan Bangkok-Pattaya 799 Euro, Phuket 999Euro, Vietnam-Kamboçya:1699Euro, Bali; 1099 Euro, Maldivler:2100 Euro, Mauritius; 1799 Euro'dan satıştalar. 8 günlük Amerika turları ise 2400 Euro, Gemi ile Karayipler turu 2650 Euro, Ege-Akdeniz 499 Euro'dan başlamaktadır.
Aşağıda Sanatçılı otellerden örnekler bulunmaktadır.
YURTiÇi
Güral Afyon  Selami Şahin, Sandıklı Termal  Yılmaz Morgül, Korel Termal Emel Sayın, Makissos Termal Mustafa Keser, Budan Termal Turkan Kandıralı, Antakya Ottaman: Işın Karaca, Büyük Abant  İzzet Keskin, Oruçoğlu Termal Latif Doğan, Ulu Resort Fatik Ürek, Sueno Beach Resort  Kibariye,  Altay, Bülent Serttaş, Rixos Premium Resort İrem Derici, Antalya Göynük'te bulunan Rixos Sungate Otel'de 26 Ekim gecesi Ferhat Göçer, 28 Ekim gecesi Fahir Atakoğlu eşliğinde Sezen Aksu sahneye çıkıyor.
KIBRIS
Merit Crystal Cove Hotel'de  Gülben Ergen, Zeliha Sunal ve Hayko,  Mardan Palace'ta  Volkan Konak,  Ebru Gündeş sahneye çıkıyor. Bayramın birinci günü Antalya'daki otellerde sahne alan Serdar Ortaç ve Sibel Can ise daha sonra Kıbrıs'a geçerek oradaki otellerde seyirci karşısına çıkacaklar. Ajda Pekkan bayramın üçüncü günü Kıbrıs'taki Savoy Otel'de, Funda Arar, bayramın ikinci günü akşamında Kıbrıs Merit Crystal Cove Hotel'de, Kıbrıs Jasmine Court Hotel'de Hakan Altun ve Sıla, Bayramın birinci günü Cratos'ta Soner Olgun çıkacak. İkinci günü Cratos'ta Bülent Ersoy, Rocks'ta Mehmet Ali Erbil, Muazzez Ersoy, Salamis'te Selami Şahin var. Cratos'ta Serdar Ortaç, Hadise, Golden Tulip'te Candan Erçetin, Malpas'ta Nilüfer, Kaya Artemis'te Sibel Can, Lekoşa Merit'te Fedon sahne alıyor.

Saygılarımızla

Cem Polatoğlu
Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü
Tur Andiamo Turizm Yönetim Kurulu Başkanı
baracudacem@gmail.com
0212 2123030 - 0532 2146136
Twitter     : https://twitter.com/baracudacem
Facebook  : https://www.facebook.com/cem.polatoglu.7
instagram : http://instagram.com/baracudacem
Skypee      : baracuda