23.1.2021
Duyuru

Türkiye'nin İlk Vegan Festivali | 29-30 Nisan

Türkiye'nin İlk Vegan Festivali | 29-30 Nisan

29-30 Nisan’da Aydın'ın Didim ilçesinde gerçekleşecek VegFest'te vegan ürünler sergilenecek, yerel lezzetler paylaşılacak, müzik dinletileri ve hem çocuklar hem de yetişkinler için atölyeler olacak. Didim Belediyesi, Türk Vegan Vejetaryenler Derneği, Turizm Araştırmaları Derneği ve Didim Turizm Altyapı Birliği'nin birlikte organize ettiği festival için Apollon Tapınağı mevkiinde 'festival sokağı' kuruluyor.

Festival veganlığın üç temel etkisi olan etik, ekolojik ve sağlık üzerine kurgulanarak, karbon ayak izini asgari seviyeye indiren bu yaşamın özündeki değerler paylaşılacak. Festival kapsamında sivil toplum kuruluşları ve dernekler ekoloji, çevre konularında paneller düzenleyecek, söyleşiler gerçekleştirecek. Açıklanan panelistler arasında spiker Emin Çapa, Prof. Dr. Orhan Kural, Dr. Murat Kınıkoğlu, uzman psikolog Öykü Büyükdere, gazeteci yazar Zülal Kalkandelen gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış isimler yer alıyor. Programda, Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulacak "Küçük Bir Mucize" adlı çocuk oyunu da bulunuyor.

Festivalin Avrupa’da Barcelona’nın ardından Türkiye’de yapılacak olmasından dolayı çok farklı yerlerden de olumlu tepkiler aldıklarını kaydeden Didim Belediye Başkanı Atabay, bu tür çalışmalarının öneminin süreç içerisinde anlaşılacağını söyledi.

Sürdürülebilir, etik, çevreci ve sağlıklı yaşamı hedefleyen Didim VegFest’i; Didim Belediyesi, Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD), Didim Turizm Altyapı ve Hizmet Birliği (DİTAB) ve Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) düzenliyor.