21.6.2021
Duyuru

Türkiye turizmi neden düzelmez?

Türkiye turizmi neden düzelmez?
Açıkçası lafı eveleyip geveleyip durmanın anlamı yok diye düşünüyorum. Olay son derece basit, Türkiye turizmi hiçbir zaman düzelmeyecek ve istediğimiz noktaya gelmeyecek.
Neden mi?
Açıkçası bunun çok fazla nedeni var yeri gelince hepsini anlatmaya çalışacağım. Bu yazıda biraz son dönemde içinde bulunduğumuz kriz ve mevcut kriz durumunda turizmcilerimizin yaptıkları üzerinde durmak istiyorum.
Adını koymak lazım, kıvırmanın mantığı yok. ‘Türkiye turizmi ciddi bir kriz yaşıyor.’ Önce bunu söylemek ve kabul etmek lazım, daha bunu bile kabul edemiyorken turizmin iyileşmesini beklemek kocaman bir hayal olur.
Ülkenin durumu malum; Doğuda adeta ‘İç Savaş’ı andıran görüntüler var. Kentler bombalanıyor, insanlar kitleler halinde göç ediyor. Bu durum ne yazık ki bizim basına çok fazla yansımıyor, Batı günlük gülistanlık Doğu ise adeta kan ağlıyor. Ancak oradaki durumu yabancı basın yayın kuruluşlarından daha iyi takip etmek mümkün. Dolayısıyla Türkiye’deki mevcut durumu gören turistler gelmek istemiyor. Birçok ülke de vatandaşlarını “Türkiye güvenli değil, gitmeyin” diye uyarıyor.
Sınır boyunca savaş hali hakim, başta Kilis ve Suruç'a olmak üzere birçok yerleşim yerine  Suriye’den havan topları düşüyor. Yabancı turist bunu da biliyor ve görüyor.
Rus uçağının düşürülmesi olayı zaten başlı başına büyük bir mevzu. Anlamak bile mümkün değil. Sınırdan (DAEŞ/İŞİD’in hakim olduğu bölgelerden) her gün ülkeye top mermileri düşüyor insanlarımız ölüyor, doğru dürüst bir tepki dahi yok. Ancak ülkenin en büyük ticari partnerlerinden biri (En çok turist gönderen) olan Rusya’ya ait savaş jeti birkaç saniyelik ihlalden ötürü düşürülüyor. E haliyle Rus turisti zaten kaybetmiş oluyoruz.
İstanbul Sultanahmet ve Taksim’de, Ankara’da bombalar patlıyor. Bütün dünya bunları görüyor (hatta bizden daha çok görüyor!) Üstelik bu canlı bomba tehlikesi bitmiş değil, başta ABD olmak üzere birçok ülke sürekli vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin diye uyarılarda bulunuyor.
İşte Türkiye turizminin mevcut durumu bu…
Gelelim en başta sorduğum soruya, neden Türkiye turizmi düzelmez?
Mevcut durumu anlatmaya çalıştım,  turizmin ciddi bir kriz yaşadığı ortada. Kapanan oteller, iflaslar..vs de bunu doğruluyor. Daha dün TÜİK açıkladı, Turizm gelirleri 2016 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 16.5 azalarak 4.07 milyar dolar oldu.
Peki turizm otoritelerimiz ne yapıyor?
Bazı önlem paketleri açıklandı, sözüm ona yerli turizme teşvikler gelecek…  Gelen turist sayısındaki düşüşler önlem paketlerinin yetersiz olduğunu gösteriyor.
Gelelim yerli turiste teşvik verme hadisesine…
Bir kere bu ülkenin turizm mağdurları her zaman kendi vatandaşları olmuştur. Kriz olsa da olmasa da bu böyledir. En pahalı fiyatlar yerli turiste çıkartılır, en kötü hizmet yerli turiste verilir ve yerli turist deyim yerindeyse turistten/adam da sayılmaz bu ülkede.
Şimdi kriz var diye yerli turiste sarılalım derdindeler ama amaç yerli turiste sarılmak mı yoksa yerli turisti soyup soğana çevirmek mi belli değil… Bu yaz için tatil yerlerindeki otel fiyatlarına, uçak, otobüs bileti fiyatlarına bakanlar ne demek istediğimi daha iyi anlıyorlardır.
Geçen sene de aynı şey olmuştu yine yazmıştım, yine yazıyorum siz yerli turisti böyle öpmeye devam ederseniz kaybedersiniz.
Bakın yerli turist de eskisi gibi değil global dünyayı keşfediyor, başka ülkeleri de görüyor öğreniyor araştırıyor. Bu gidişle yerli turist kendi ülkesinde tatil yapmak istemeyecek. Nitekim bu dediğimi doğrular bir rapor yayınlandı geçenlerde. Tatil sepeti.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre yurt dışı tatil talebi %38 artmış.
Türkiye’de turizm otoriteleri kendi vatandaşlarına böyle korkunç yüksek fiyatlar sunarlarsa e tabi ki de vatandaş yurt dışına çıkmak ister.
Bu yüksek fiyat politikalarıyla turizm hiçbir zaman düzelmez. Yerli turiste böyle muamele etmeye devam ederseniz onlar da sizi öyle bir öperler ki neye uğradığınızı şaşırırsınız…

İnstagram üzerinden gezi fotoğrafları için: @bagerophia takip edin...