19.1.2021
Duyuru

TÜROFED'den UITT Değerlendirmesi

TÜROFED'den UITT Değerlendirmesi
Türkiye Otelciler Federasyonu, UITT Ukrayna Fuarı sonrası pazarın durumunu ve Türkiye'yi inceleyen birer rapor hazırladı. TÜROFED'in hazırladığı raporda, "Ülkedeki siyasi krizin kısa vadede çözülememesi durumunda ciddi sıkıntılar baş gösterse de Ukrayna’da Türkiye hem turizm alanında hem de kültürel ve kamu diplomasisi alanlarında oldukça güçlüdür. Ukrayna ülkemiz için birçok bakımdan çok önemli bir ülke olma özelliğini yine koruyacaktır. Özellikle Rusya Krizi'nden sonra Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler yakın hale gelmiştir" tespiti öne çıktı. Raporun dikkat çeken yanlarını paylaşıyoruz.

UKRAYNA ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI GENEL DEĞERLENDİRME RAPORU

29-31 Mart 2017 tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 23.kez düzenlenen -UITT- Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamu / özel sektör işbirliği çerçevesinde yaklaşık 400m2’lik bir stant alanı ile iştirak edilmiştir. Ukrayna’nın en büyük ve en önemli turizm ve seyahat organizasyonu olan UITT fuarına 2017senesinde 31ülkeden toplam 250 ulusal ve yabancı firma katılım sağlamıştır. Fuar, yerel şartlardan ötürü çağdaş fuar düzenleme anlayışının bir miktar uzağında olsa da turizm sektörü açısından oldukça önemli yere sahiptir. Bu sene fuar 5800 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiş ve 25.000 sektör profesyoneli fuarı ziyaret etmiştir.2016 senesindeziyaretçi sayısı 20 binin altında iken 2017’de rekor sayılacak ziyaretçi sayısı yakalanmıştır.
Fuara Bakanlığımızın standı başta olmak üzere Türkiye’den özel stantlar ile Kuşadası, Limak otelleri, Sueno Hotels, Susesi Hotels, Titanic Hotels, Martı Hotels, Güral Premier Hotel, Justiniano Hotels, Crystal Hotels iştirak ederken Anex Tour, Coral Travel, TUI, Join Up gibi Ukrayna’da faaliyet gösteren belli başlı tur operatörleri de müstakil stantlarında fuar süresince faaliyet göstermişlerdir. Böylece fuar alanın yaklaşık yarısının Türkiye kurumları tarafından işgal edildiği gözlemlenmiştir. Fuara Kültür ve Turizm Bakanlığınca özel tasarımlı müstakil stant ile iştirak edilmiştir. 2017yılındaki fuarda, metrekare olarak en büyük alan Bakanlık standı (yaklaşık400 m2) olup ikinci büyük stant alanına sahip ülke olan Bulgaristan’ın alanı 100m2’dir. Türkiye Standı fuarıngirişinde bulunmakta olup fuarınen iyi konumlu yerine de sahiptir. Bu nedenle Ukraynalılar standa büyük ilgi göstermiştir.
3 gün süren fuar esnasında Türkiye standında Türk halk ve sanat müziği eserleri seslendiren Makam grubunun canlı müzik dinletileri, Türk Mutfağından örneklerin yer aldığı açılış kokteyli ve fuar boyunca ikramlar, Ebru sanatı icrası ve “Happy Ukrainian InTurkey” fotoğraf yarışması ödül töreni gibi özel etkinlikler gerçekleştirilmiştir.
Fuara ülkemizden de yoğun katılım olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci ile TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Yönetim Kurulu üyesi Burhan Sili ve Erkan Yağcı ile önde gelen sektör temsilcileri de fuara katılım göstermiştir.
TÜRKİYE İMAJI VE BEKLENTİLER
Son senelerde yaşanan gerek politik, ekonomik, kültürel vb. gelişmeler ile Bakanlığımızın ve diğer kurumlarının çalışmaları, Ukrayna’da Türkiye algısını büyük derecede müspet biçimde etkilemiştir. Bu çalışmalar ve ülkede değişen koşullara göre basın ile çalışmalarda yakın bir tavır takınılması oldukça yarar sağlamıştır. Fuarın ikinci günü akşamı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar Ukrayna turizm basınına bir yemek vermiştir. 30’dan fazla gazetecinin katıldığı yemeğeTÜROFED Başkanı Osman ayık da katılmış ve sorulara cevap vermiştir. Ukrayna’dan turistlerin Türkiye’den en güçlü beklentilerinden biri otellerde Ukrayna televizyona kanallarına da yer verilmesidir.
2017 senesinde kimlikle giriş anlaşmasının yaz başı gibi uygulamaya konulması beklenmekte olup sadece kimlik ile giriş-çıkış yapılabilecektir. Ukrayna’da elektronik kimlikkartı sahibi vatandaşların oranın yüzde olarak tek hanelerde gezinmesi kimlikle girişin Ukrayna’dan ülkemize olan girişlere kısa vadede ciddi etki etmeyeceğini beraberinde getirirken orta ve uzun vadede ve dahi psikolojik olarak müspet biçimde tesirini gösterecektir. Beklenti, 2016 senesindeki artışın 2017 yılında da devamedeceği ve 1 milyon bandını koruyacağı şeklindedir.
Necip Boz
TÜROFED Koordinatörü
Raporun tamamı TÜROFED'in resmi sitesindedir.