25.1.2021
Duyuru

TÜROFED: OHAL turizmi aksatmıyor!

TÜROFED: OHAL turizmi aksatmıyor!

TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, yazılı bir açıklama yaparak OHAL nedeniyle turizmde hiçbir aksama olmadığını belirtti.
Ayık’ın açıklamasının devamı şu şekilde:
"Özellikle turizmimizin yoğun olduğu Antalya ve Muğla gibi turistik bölgelerde herhangi bir terör olayı yaşanmamakla birlikte alınan bu OHAL kararı ile güvenlik en üst seviyeye çıkarılmıştır. Bu kapsamda söz konusu çalışmalar devam ettirilmekte olup terörün önlenmesi kapsamında her türlü önlem alınmaktadır."

"Bilindiği gibi 15.07.2016 tarihinde ülkemiz hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmış olup, hükümetimiz, emniyet güçlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve halkımızın mücadelesi ile bu darbe girişimi önlenmiştir. Yaşanan bu olay nedeniyle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm ülkede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılmıştır.

Bu olayın akabinde, hükümetimiz tüm Türkiye'de 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan etmiştir. Belirtmek isteriz ki, olağanüstü hal durumunun vatandaşlarımız ve yurt dışından gelen ziyaretçilerimizin gündelik hayatlarına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Herkesin bildiği üzere, yakın zamanda farklı ülkelerde de benzer uygulamalar hayata geçirilmiş olup, bu durum normal hayatı, gerçekleştirilen organizasyonları vs. etkilememiştir. Benzer şekilde, Türkiye'de de normal hayat aynen devam etmekte olup, durumun seyahat özgürlüğü üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, özellikle turizmimizin yoğun olduğu Antalya ve Muğla gibi turistik bölgelerde herhangi bir terör olayı yaşanmamakla birlikte alınan bu olağanüstü hal kararı ile güvenlik en üst seviyeye çıkarılmıştır. Bu kapsamda söz konusu çalışmalar devam ettirilmekte olup terörün önlenmesi kapsamında her türlü önlem alınmaktadır.

Turizm sektörünün bu zor günlerini hiçbir turiste zarara gelmeden atlatılacağına inanıyoruz. Türkiye'nin diğer ülkeler kadar güvenli bir ülke olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz. Son zamanlarda ülkemize gelen yabancı tur operatörlerinin bu konudaki mesajlarının da bir kanıt olduğuna inanıyoruz."

Osman AYIK
TÜROFED
Yönetim Kurulu Başkanı"