21.1.2021
Duyuru

TYD Genel Kurulu Başladı

TYD Genel Kurulu Başladı
Turizm Yatırımcıları Derneği, 14'üncü genel kurul için toplandı. İki adaylı genel kurulda katılımın yüksek olduğu görüldü. Genel kurul, tartışmalarla başladı. Martı Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, bir süre önce TYD Başkanlığına aday olduğunu açıklamış, Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya ise genel kuruldan iki gün önce bir açıklama yaparak başkanlığa aday olduğunu duyurmuştu.
MURAT ERSOY: KEŞKE BASINA DA YANSIYAN TARTIŞMALAR YAŞANMASAYDI Bugün görevini devredecek olan TYD Başkanı Murat Ersoy, genel kurulda şu konuşmayı yaptı:''Özellikle son 3 senedir uluslararası politik dengelerde büyük dalgalanmalar oluyor. Bu da özellikle turizm sektörünü olmak üzere çok sayıda sektörü direkt etkiliyor.
Dernek üyelerimizin genel kurula bu kadar yoğun bir katılım göstermesi, TYD'nin önemli ve dikkat çeken bir kurum haline geldiğini gösteriyor. İki adayın olması da, başkanlığın emek verilerek hak kazanılan bir konum haline geldiğini ortaya koyuyor. Yarışta her iki adaya da başarılar diliyorum. En çok vakit ayırıp hizmet edecek adayın bayrağı devralmasını umuyoruz. Konuya dair son zamanlarda basına da yansıyan tartışmalar oldu. Keşke yaşanmasaydı. Herkesi mutlu edecek ve herkesin tatmin olduğu bir yönetimin seçilmesini temenni ediyorum.''
TURGUT GÜR: BURAK KAYA ADAY OLAMAZ TYD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Turgur Gür ise şunları söyledi:''Bu genel kurulla birlikte TYD Danışma Kurulu Başkanlığı görevim noktalandı. Şimdi bu görevi Murat Ersoy'a devrediyorum. Tüm görevlerim boyunca Türkiye turizmine hizmet etmekten büyük onur duydum. Aldığım en büyük şeref TYD'nin bir mensubu olmaktır. Yatırımcı sektörün bel kemiğidir. Yatırımcı yoksa, tur operatörü de yok, acente de yok. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun geçici olduğunu umuyorum. TYD'nin üye sayısının daha fazla artması lazım. Keşke burada 74 değil, 174 kişi olsaydık. Çünkü üye sayımızın artması, TYD'nin güçlenmesi demek.'' Burak Kaya'nın başkan adaylığını değerlendirenTurgut Gür, Kaya'nın aday olmasında hukuki sakınca olduğunu belirtti. Gür, üyelik kaydının geç yapılması dolayısıyla Kaya'nın aday olamayacağını ekledi. ERSOY: HUKUKİ GÖRÜŞ VE HÜKÜMETİN GÖRÜŞÜNÜ ALINDI, VALİLİK OLUR YAZISI VERDİ Murat Ersoy ise Burak Kaya'nın adaylığı için sadece hukuki görüş değil, hükümetin görüşünü de aldıklarını söyledi. Ersoy, genel kurulun bu haliyle yapılabileceğine dair İstanbul Valiliği'nden 'olur yazısı' aldıklarını da ifade etti. Hukuki olarak sorunlu bir genel kurul yapılmasına itiraz eden dernek üyeleri ise TYD'nin böyle bir duruma sokulmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, bir önceki yönetim kurulunda bulunan Prof. Dr. İbrahim Birkan'ın divan başkanı olmasına da itiraz edildi. Tavit Köletavitoğlu, ibra edilmemiş bir yönetim kurulu üyesinin divan başkanı olamayacağını belirtti. İKİ ADAYLI GENEL KURULA GİDİLDİ Tüzükteki ilgili maddenin okunmasını isteyen Murat Dedeman, Valiliğin yazısında da derneğin tüzüğüne göre hareket edilmesi gerektiğinin belirtildiğini ifade etti. Yapılan tartışmalar neticesinde, iki adaylı genel kurula gidilmesine karar verildi.
Martı Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin konuşmasına: "28 yıl buraya emek vermiş birisi olarak bu antidemokratik ortamda başkan adaylığı konuşması yapmak zorunda kalmam beni biraz sarstı." diyerek başladı. Oya Narin: "TYD'nin rolü bu kritik dönemde daha da önemli. TYD bu misyonla çalışmaya, ekonomiye katkı sunmaya devam edecektir. Keşke sorunlarımızı burada yaşadığımız meseleleri yaşamadan çözebilseydik ama memleketin her tarafındaki kutuplaşma buraya kadar sirayet etti. Bu zamana kadar TYD’de çok sayıda görevde bulundum. Bugün 24 milyar dolarlık bir yatırımı temsil eden TYD'nin tüm çalışanlarına, başkanlarına ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kavga da gürültü de olsa biz bir aileyiz. Kim kazanırsa kazansın olgun bir şekilde sorunlarımızın üzerine yürümemiz lazım." dedi. Turizmde en azından 2014 rakamlarına ulaşarak sektörü daha verimli hale getirmek için çalışacaklarını belirten Narin, çağın gerekleri ve trendleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
500-15410629032017
Oya Narin:
"Turizmi geliştirecek çağdaş yatırım projeleri hayata geçirmeyi ve uygulamayı bir gereklilik olarak görüyouz. Bünyemizde, sadece havacılık yok; oteller, havalimanları, limanlar ve başka sektörlerden şirketler de var. Yapılan çalışmaların tüm bileşenleri kapsaması gerekiyor. İş birliği ve dayanışma içinde yola devam etmek zorundayız. Gerek hükümetlerle, gerek uluslararası yatırımcılarla dayanışma içinde olmayan bir TYD, turizmin intiharı olur. Turizmin diğer sektörel örgütleri ile yakın ilişki içinde hareket etmek zorundayız. Türkiye'yi turizmde layık olduğu platformlara çıkarmak için çalışacağız."
Oya Narin'in ardından üyelere seslenen Burak Kaya: ''Böyle bir dönemde TYD başkanı olmak daha büyük sorumluluk gerektiriyor. Bu dönemde devletle tam koordinasyon içinde turizmcinin yükünü hafifletmeyi konuşmamız gerekiyor. Yaşadığımız bürokratik sorunları TYD çatısı altında daha etkin ve gür bir sesle dillendirmeliyiz."
bura_kaya "Otelci arkadaşlarımın sorunlarını birebir yaşadığım için çözümünde etkili olacağımı biliyorum. Sahildeki otelci ile şehirdeki otellerin sorunları farklı. Biz otelciliğin tüm dallarında faaliyet gösteriyoruz. Bu nedenle her iki taraftaki sorunları da biliyoruz. Kadromuz genç ve turizmde üstün başarı göstermiş duayen isimlerden oluşmaktadır." diyen Burak Kaya, bireysel olarak yaşanılan sorunların TYD çatısı altında dile getirilmesi ve çalışmaların tek çatı altında toplanması gerektiğini, seçilirse tüm üyelerin katılacağı periyodik toplantılar yapacağını, sorunları dinleyerek çözüm arayacağını belirtti. Konuşmasının son bölümünde Derneğe katılımda azalmalar söz konusu olduğunu hatırlatan Kaya: "Üye sayısını arttıracak, diğer turizm dernekleri ile de birlikte çalışacağız. Rezervasyon portalının tüm hava yollarına açılmasını sağlayacağız. Bu şekilde, turizm portalının her kesime daha fazla katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Yönetimimizde yer alan turizmciler, yatırımlarda çok büyük bir ağırlığa sahip. Dernek kurulurken de o dönemin öncü turizmcileri vardı. Aynı şekilde bugün de öncü yatırımcıları seçmenizi istiyorum." dedi.