16.6.2021
Duyuru

Vedat Milor: Güneyde bir ton para dökeceğime Avrupa'ya giderim

Vedat Milor: Güneyde bir ton para dökeceğime Avrupa'ya giderim
Türkiye'nin ünlü gurmelerinden vedat Milor, Hürriyet Kelebek'teki köşesinde bu yıl Türkiye'nin güney bölgelerine gitmeyeceğini yazdı. Milor, ''Bu yaz güneye inmeyeceğim. Akdeniz ve Ege çok sıcak. Ayrıca fiyatlar benim gücümü aşıyor. Kıskançlık, haset, gaddarlık ve bel altı vurma özellikle son yıllarda geçer akçe olmuş durumda.'' dedi.
Datça, Fethiye, Bodrum, Gümüşlük, Alaçatı, Marmaris, Çeşme, Kaş ya da Kalkan'ın ayrı açılardan güzel olduğunu belirten Vedat Milor, ''Bodrum’da Orfoz belki de ülkedeki uluslararası standarttaki tek kabuklu deniz ürünü bulunabilen yer. Alaçatı’da Agrilia, Alancha ve Asma Yaprağı sevdiğim lokantalar. Leyla Tabrizi, kız kardeşi Sara ve Aktuğ Birinci bu sene Su’dan’da perşembe-pazar arası akşam yemeği sunacaklarmış. Gerçekten merak ediyorum.'' dedi.
Ancak merakının kursağında kaldığını ve haziran-eylül arasındaki dönemde buralara gitmeyeceğini ifade eden Milor, ''fiyatler gücümü aşıyor'' diyerek şu noktalara vurgu yapıyor:
''Özellikle adam gibi havalandırması olan oteller çok pahalı. Bir-iki hafta içinde yazacağım İspanya’nın kuzeyinde Asturias bölgesinde çok konforlu ve kaplama değil gerçek taş ve altı odalı bir butik otelde, beş gün kalıp, iyi kahvaltı dahil 373 euro ödedik. Günlüğü 75 euro.
Bodrum-Torba’da geçen yaz bana tavsiye edilen bir butik oteli aradım. Bana özel fiyat: Günlüğü 750 euro!
KELİMELERLE TARİF EDEMİYORUM
Sadece otel değil. İtalya-İspanya-Fransa’yı iyi biliyorum. Özellikle ilk ikisinde çok daha kaliteli ve taze ürünlerden yapılan çok daha iyi ve çeşitli yemekleri çok daha ucuza buluyorum.
Ayrıca kazıklama olayı yok. Samimi güleryüz ve iyi niyet var.
Etrafta kaba ve hoyrat davranışlar da görmüyorum. İnsana, çok parası veya politik gücü olmasa da saygı var.
Bizde ekonomistlerin ‘perverse incentives’ (ters teşvik sistemi) diyeceği garip bir durum var. Düzgün ve donanımlı bireyler altta kalıyor ve canları çıkıyor, zorbalık ve kabalık prim görüyor. Kıskançlık, haset, gaddarlık ve belaltı vurma özellikle son yıllarda geçer akçe olmuş durumda. Bir de şarap olayı var. Yaşamımın bu aşamasında iyi yemekten, onlara uyumlu şarap olmazsa az keyif alıyorum. Bizde aradığım şaraplar yok gibi. Olsa da ateş pahası ve yurtdışında fiyatları bildiğim için moralim bozuluyor.
Son zamanlarda gelen okuyucu mesajları da vatandaşlarımızın düşünce ve beklentilerinin, şarap belki onlar için bu kadar önemli olmasa bile, benzer doğrultuda olduğunu gösteriyor.