21.6.2021
Duyuru

Yerli Turiste iyi davranmak lazım!

Yerli Turiste iyi davranmak lazım!
Turizmde yaşanan kriz artık hepimizin malumudur. Kalkıp tekrar tekrar anlatmaya lüzum da yok zaten.
Her gün yeni bir haber geliyor; Sahiller-plajlar boş, oteller boş, oteller kapanıyor, turizmde yüzde bilmem kaç kayıp… vs, vs.

Yerli Turistin değeri anlaşıldı!
Bütün bunlar olup biterken bir anda herkesin aklına Yeri Turist geldi! O Yerli Turist ki yıllarca itildi, kakıldı, ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördü…
Şimdi herkesin ağzında bir Yerli Turisttir gidiyor. Adeta ağızlarının suyu akıyor birilerinin!
Yerli Turisti hatırlamaları kuşkusuz güzel bir olay ancak burada göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar var.
Madem Yerli Turisti hatırladınız, değerini anladınız, kötü zamanlarınızda onlara sarılacağınızı da anladınız… e güzel, hepsi çok güzel. Peki bundan sonra ne yapmak lazım?
Yerli Turiste iyi davranmak lazım, yabancı turiste gösterilen ilgi ve alakayı Yerli Turiste de göstermek lazım!
Şişirilen fiyatlarla, kişiye göre değişen fiyatlarla Yerli Turisti üzmemek lazım. Yoksa onları da kaçırırsanız ki kaçma olasılıkları gerçekten çok yüksek, bir daha da geri kazanamazsınız!

Yerli Turistin tatil alışkanlıkları değişiyor!
Çünkü artık Yerli Turistin de tek tatil seçeneği Türkiye değil!
Yerli Turist nasıl ki eski alışkanlıklarını bir kenara bıraktı ve tatillerini aile, eş, dost akraba yanında değil de otellerde, hostellerde, bungalovlarda, kamplarda… vs geçirmeye başladıysa, şimdi de tatilini sadece Türkiye’de geçirme alışkanlığından vaz geçiyor, dünyayı merak ediyor, keşfetmek istiyor…

Yerli Turisti “kazıklamamak” lazım!
Evet durum kötü, kriz sanılandan, anlatılandan da kötü. Onlarca sektör bundan zarar gördü, görmeye de devam ediyor. Turizmcilerin kaygıları, kayıpları, korkuları göz önünde ve bunların hepsi anlaşılabilir durumlardır. Ancak bu durumlar kaybın Yerli Turisti “kazıklamak”la giderilebileceği anlamına gelmiyor. Tam tersi artık Yerli Turiste “başımızın üstünde yeriniz var” demenin tam zamanıdır.
Yıllarca yapılan yanlışları gidermenin, kendi insanımıza da hak ettiği değeri vermenin, ilgi ve alaka göstermenin tam zamanıdır!