15.1.2021
Gastronomi

Andre Lima de Luca 10 Aralık'ta Gastromasa'ya geliyor

Andre Lima de Luca 10 Aralık'ta Gastromasa'ya geliyor

Et ve steakhouse denilince akla ilk gelen Amerikan Barbekü kültürünün Brezilya'daki önemli temsilcisi Andre Lima de Luca, ete tutku ile yaklaşıyor.


Sao Paolo'da açtığı restoranı, Jamie Oliver için hazırladığı reçeteleri ve yazdığı kitaplarla et ve ateşi anlatan Andre Lima de Luca, 10 Aralık'ta Gastromasa'da. Türkiye'nin gastronomi kültürünü dünyaya tanıtmayı hedefleyen ve dünya gastronomisi ile köprü kurarak önemli şefleri ve yatırımcıları Türk gastronomisi ile buluşturan 2. Uluslararası Gastromasa Konferansı dünyanın her yerinden ünlü şefleri, yerli-yabancı sektör profesyonellerini, yatırımcıları ve firmaları 10 Aralık 2016'da İstanbul'da buluşturacak ve "Hikâye" teması ile gerçekleştirilecek.


Ete derin tutku besleyen şef Andre Lima de Luca


Brezilya'nın insanı et konusunda büyük tutku besler. Ancak konu et pişirmek olunca Andre Lima de Luca bambaşka bir perspektife sahip; yalnızca fraldinha, picanha veya sosis gibi Brezilya steakhouse kültürünün önemli ürünlerini değil aynı zamanda Amerikan barbekü kültürünün de önemli temsilcisi. 4 yaşında ailesine yardım ederek yemek yapmaya başlayan Luca, 35 yaşına kadar finans sektöründe çalışmalarını sürdürüyor. Arkadaşları ve yakın çevresi tarafından da restoran açması desteklenen Luca'nın hayatını değiştiren olay ise karısının kanser olması oluyor. "3 ay boyunca eşimin yanında kaldım. Bu süreç oturup düşünmemi sağladı. Hayatta gerçekten neyi istediğimi, nereye doğru yol aldığımı sorguladım. Ete tutku duyuyordum ve Brezilya'nın ilk gerçek Amerikan tarzı steakhouse'unu açmaya karar verdim" diye açıklıyor Luca bu durumu. Amerikan barbeküsüne tam anlamıyla bir tutku besleyen Luca: "Amerikan barbeküsünde etlerin pişirilme biçiminden baharatlanmasına kadar her şeye bayılıyorum! Texas'tan Austin'e kadar pek çok farklı yeri dolaştım. Restoranı açmadan önce tam 900 kilo ette deneme yaptık" diyor.kaynak: http://www.haberler.com/