20.1.2021
Gastronomi

Gaziantep mutfağı dünyanın 8. mutfağı olarak tescillendi

Gaziantep mutfağı dünyanın 8. mutfağı olarak tescillendi
'İstanbul, Gaziantep Lezzetleriyle Buluşuyor' etkinliğinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, 'Gaziantep mutfağı dünyanın 8. mutfağı olarak tescillendi' dedi.
Türk Hava Yolları'nın (THY) desteğiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Shangri La Bosphorus Otel ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, kebap çeşitleri, baklava ve çorbaların da olduğu yöresel lezzetler, misafirlerin beğenisine sunuldu.
Çiğköfte ve menengiç kahvesinin yoğun ilgi gördüğü etkinliğe, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yanı sıra, iş ve sanat dünyasından isimler katıldı.
Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada, herkesi 'lezzetin anavatanı' Gaziantep'e beklediğini belirterek, "Toprağın getirdiği bereket, güneşin verdiği lezzetle, ustalarımızın, şeflerimizin ve Gaziantepli hanımlarımızın becerisiyle bu güzellik ortaya çıkıyor. UNESCO'nun yaratıcı şehirler ağında Gaziantep mutfağı dünyanın 8. mutfağı olarak tescillendi. Bu Türkiye projesine sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Gaziantep sofrası, insanlık sofrasıdır." diye konuştu.
Konuşmanın ardından misafirler, etkinliğe özel hazırlanan yaklaşık 300 çeşit yöresel yiyeceği tatma imkanı buldu.

kaynak: http://www.trthaber.com/haber/yasam/gaziantep-mutfagi-dunyanin-8-mutfagi-olarak-tescillendi-273684.html