16.6.2021
Gezi

Bir turizm başkenti, Toledo

Bir turizm başkenti, Toledo
Toledo demek, başlı başına tarih, başlı başına turizm demek.
Toledo, Madrid başkent olmadan önce, uzun yıllar İspanya'ya başkentlik yapmış, bugünse Madrid'in turizm başkenti konumunda bulunan tarihi bir kenttir.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve oldukça eski bir tarihe sahiptir. Romalılardan başlamak üzere, Magripler, Vizigotlar ve daha sonra Araplar bu bölgede hakimiyet kurmuşlardır. Şehir, tarih boyunca her zaman önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Kendisine egemen olan bu medeniyetlere de uzun yıllar başkentlik yapmıştır. 400 yıl boyunca İber Yarım Adası’nın kültür ve din merkezi konumunu da olan Toledo, Kral II. Felipe’ nin Madrid'i başkent yapmasından (1560) sonra eski önemini kaybetmiştir.

Şehir, başkent Madrid’'e 70 km uzaklıktadır. Yüksek ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur ve üç yanı Tajo nehriyle çevrelenmiştir. Şehre iki ayrı tarihi köprüden geçiş vardır. Bunlardan biri Orta çağdan kalma kuzeydoğu girişi olan Alcantara Köprüsü, diğeri ise kuzeybatı yönün de olan, San Martin Köprüsü’dür. Tarihi şehrin arazinin engebeli olması, yerleşim yerlerini de etkilemiştir. Sokaklar oldukça dar ve dolambaçlıdır. Taştan yapılmış evler, birbirine bitişik şekilde dizilmiştir. Bu olumsuz gibi görünen yapılaşmaya rağmen, evlerin küçük balkonlarından ve pencerelerinden sarkan çiçekler, sokaklara masalsı bir hava katar. Ve siz o sokakları gezerken kendinizi orta çağ da yaşıyor hissine kaptırırsınız. Bütün bu sokaklar şehrin merkezi durumunda ki Zocodover meydanına çıkar. Meydan da şehri gezip de yorulan misafirler için dinlenebilecekleri kafeler ve aynı zamanda şehri hatırlatacak hatıra ve hediyelik eşya satın alabilecekleri küçük dükkanlar da bulunur.

Bölge aynı zamanda üç büyük dine de ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürel ve dinsel zenginlik, şehrin  mimari yapısına da yansıtmıştır. Bu tarihi şehir için, İspanya’nın kültürünü anlatan en güzel şehir olarak bahsedilir.

Toledo’da gezip görmeye değer pek çok yer vardır, bunlardan başlıcaları Alcazar Sarayı ve Toledo Katedralidir.
Alcazar Sarayı, Roma Mmparatoluğu tarafından 3,yy da saray olarak inşa edilmiştir. Bu güzel yapı Madrid başkent olana kadar da İspanya Krallığı tarafından saray olarak kullanılmıştır. Bugün Unesco dünya mirası listesinde olan saray artık askeri müze olarak kullanılmaktadır.

Toledo’da ki diğer ünlü yapılardan biri ise Toledo Katedralidir. Katedralin yapımına 1226 yılın da başlanmış ve 1449 yılın da yapı tamamlanmıştır. Katedral, İspanya gotik tarzı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Tarihi şehri gezmeye gelen misafirlerin vazgeçilmez uğrak yeri olan Katedral’in içerisin de, oldukça değerli tablo, heykel ve eşyaların sergilendiği bir de müze vardır. Ayrıca Katedral ve krallığa ait yine çok değerli eserler, küçük bir odada turistlerin ziyaretine sunulmaktadır. Katedralin altın ve gümüşten yapılmış büyük bir maketi de yine bu odadır. Bu maket yılın belli günlerin de Toledo sokakların da törenle gezdirilmektedir.

Bu eserlerin dışında görmeye değer yapılardan bazıları ise, şehrin islami etkisini taşıyan, San Román, Cristo de la Vega, Santiago del Arrabal ve Santo Tomé kiliseleri,  Babü'l-Merdum (10. yüzyıl) ve Las Toernerias camileri, Mudéjar üslubunda (karma İspanyol-İslam mimari tarzı) Santa Maria la Blanca (12. yüzyıl) ve El Tránsito (14. yüzyıl; Sefhardi Müzesi'ni kapsar) sinagoglarıdır.

Toledo sadece tarihi güzellikleriyle değil, çelik, altın ve gümüş işlemeciliğiyle de oldukça meşhurdur. Şehir de bu sanatı sergileyen ve satan dükkanların sayısı da oldukça çoktur. Bu atölye ve dükkanları da mutlaka gezmenizi öneririm. Kendine has desenleriyle gümüş ve altın takılar oldukça güzeldir.

1986 yılında şehrin tarihi alanları UNESCO dünya mirası listesine giren bu güzel şehri, mutlaka gezip görmenizi öneririm