16.6.2021
Gezi

Gizemli Bir Ülke KAMBOÇYA

Gizemli Bir Ülke KAMBOÇYA
Asya Kıtası’nda bulunan Kamboçya gizemlerle dolu bir ülke…
Budizm %95 ve Hinduizm inançlarının bulunduğu ve bu iki inanca mensup insanların barış içinde bir arada yaşadığı bir ülke Kamboçya.
Efsaneye göre Kamboçya; denizlerin hâkimi, ulu ejder Naga’nın kızı ile Brahman Hintli genci Kaudinya birlikteliğinden meydana gelir. Kaudinya bir gün teknesiyle dolaşırken prensesi görür ve âşık olur. Prensesin babası denizlerin hâkimi Naga, kızına evlilik hediyesi olarak, egemenliği altındaki bölgenin tüm sularını kendisine çekip ortaya çıkan bu toprakları verir ve Kambuja Krallığı böylece kurulur.

Ulaşım
Kamboçya gezimizi Tayland gezimizle aynı plan içerisine dahil ettik. İstanbul’dan Bangkok’a direk uçup orada bir gece kaldıktan sonra ertesi gün Kamboçya’ya geçtik. Tayland’tan Kamboçya uçakla yaklaşık 1 saat sürüyor. Bangkok’tan Siem Reap Uluslar arası Havalimanı’na geçmeniz gerekiyor. Daha Siem Reap Havalimanı’na indiğiniz an çok farklı bir dünyaya ayak bastığınızı hissediyorsunuz. Yeşillikler ve kuş cıvıltıları içinde doğa ile iç içe bir havalimanından bahsediyorum. Bir benzerini de Tayland’ta Koh Samui’de görmüştük. Başka nerede böyle havalimanları var bilemiyorum, tahminen pek yoktur herhalde…
Havalimanında bizi Sopa isimli TukTuk şoförümüz karşıladı. Son derece güler yüzlü, sevecen ve yardımsever olan Sopa’nın karakterinin aslında Kamboçya’nın bir yansıması olduğunu gezimizin ilerleyen günlerinde idrak edebildik…

Angkor Wat
Ülkede deniz, doğa, inanç ve gizem gibi turizm çeşitleri başta gelmektedir. Yılda 2 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği ülkede, en fazla turist alan bölge Siem Reap’tir. Burada bulunan Angkor tapınakları yoğun ilgi görmektedir. Angkor Krallığı döneminden kalma bu tapınaklar şehri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde  yer alıyor. Dünyanın en büyük tapınakları olma özelliği de taşıyan Angkor tapınakları kesinlikle görülmeye değer… Buradaki en ünlü tapınak Angkor Wat’tır. Angkor Wat Khmer krallarından Suryavarman II (1113-1150) tarafından Hindu tanrısı Vishnu (Vişnu) adına inşa edilmiş.
 
Dört asır boyunca terk edilmiş ve orman tarafından sarılıp sarmalanmış olarak kalan bu kadim tapınaklar 1858’de Fransız doğa bilimci Henri Mouhot tarafından yeniden keşfedilmiş. Her ne kadar tapınaklar Khmer yerlileri ve yine zaman zaman bu bölgeye uğrayan batılılar tarafından bilinse de, tüm dünya Angkor’un varlığını Mouhot’un kitabını yayınlamasıyla duyar.

Güçlü Khmer Krallığının başkenti ve gücünün simgesi olan Angkor Wat, dört yüz kilometrekarelik bir alana yayılıyor. On ikinci yüzyılda 1 milyondan fazla insanın yaşadığı ve Avrupa’daki herhangi bir katedralden daha geniş olan Angkor Wat, dünyadaki en büyük tapınaklardan biri olma unvanını koruyor. Yalnızca büyüklük olarak değil, aynı zamanda su üzerine inşa edilmesi bakımından da şimdiye kadar gerçekleştirilen en çarpıcı mühendislik projelerinden biri. Angkor Wat, düzgün şehircilik planlarıyla geniş bir su dağıtım şebekesi kuran Khmer halkının zirveye ulaşmış yontma taş işçiliği ve yapı sanatının izlerini de taşıyor.
On ikinci yüzyılda 1 milyondan fazla insanın yaşadığı ve Avrupa’daki herhangi bir katedralden daha geniş olan bu çarpıcı yapı, on üçüncü yüzyılda Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Angkor Wat, dizaynındaki uyumluluk ile Antik Yunan ve Roma mimarisi ile kıyaslanırken, mimari ve sanatsal açıdan da Piramitler, Machu Picchu ve Tac Mahal ile aynı kategoride anılıyor.
Angkor dediğimiz zaman, yüze yakın, tapınak, mezar veya antik kalıntının bulunduğu 1000 km karelik bir alanı aklımıza getirmemiz gerekir. Angkor aslında Khmer İmparatorluğu’nun dinsel eserlerle dolu bir şehri ve Khmer dilinde Angkor şehir anlamına geliyor, Wat ise tapınak demektir. Angkor Wat dediğimiz zaman ise bu eski şehrin en önemli tapınaklarından birisini anlamak gerekir.

Dünyanın bu en büyük dini yapısını gezerken, şimdiye kadar gezdiğiniz tarihi yerlerini unutmanız gerekir.
Siem Reap’te tapınaklar şehri nasıl gezilir?
Siem Reap’te çok fazla tapınak var ve hepsi birbirinden görkemli. İlk başta hemen akla Angkor Wat  gelse de bilmeniz gerekir ki diğer tapınaklar da mutlaka görülmelidir. Bu tapınakları en iyi ve rahat görmenin yolu TukTuklar. Bir TukTukla anlaşın yarım günveya tam gün turları var. Bu turlar kapsamında tapınakları rahat rahat gezin ve mutlaka hepsini görün…

Sokaklar
Kamboçya sokakları, yani bahsettiğim Siem Reap ve Angkor Bölgesi bisiklet, motosiklet ve TukTuk sürücüleriyle dolu. Bize çok farklı bir tablo olduğu için her gelen geçenden adeta gözümüzü alamadık. İnsanlar son derece mütevazi, doğal ve sıradan bir yaşam sürdürüyorlar. Kimsede lüks, abartı, aşırı süs göremiyorsunuz. En güzeli de okullarından çıkan öğrencilerin yol boyunca evlerine bisikletlerle gitmesi.
Fotoğraf: Oktay Öztürk
Yemekler
Kamboçya yemekler konusunda keskin çizgileri olmayanların, yani farklı tatlara, lezzetlere açık olanların aç kalmayacağı bir ülke. Yine de belirtmekte fayda var burası da Tayland gibi baharatlı yemeklerin ağırlıkta olduğu bir ülke. Yine de çok fazla yemek seçeneğinin olduğunu ve bunlardan mutlaka size uygun tatlar bulabileceğinizi düşünüyorum. Özellikle her sokak başında satılan tropikal meyveleri, meyve sularını, Hindistan Cevizi ve dondurmasını  mutlaka deneyin derim.

Siem Reap’te neler yapılır?
Siem Reap’teneler yapılır? Açıkçası Angkor’daki tapınakları gördükten sonra pek bir şey yapmak istemeyebilirsiniz. Tapınaklar şehri oldukça büyük bir alan üzerine kurulu, buraları görmeye giderken oldukça fazla şey görüyorsunuz aslında. Yemek yerleri, alışveriş yerleri, köyler… vs. dolayısıyla o kadar yoğun bir gün geçiriyorsunuz ki akşam olunca bir an evvel otelinize kaçıp dinlenmek istiyorsunuz…

Kamboçya gizemlerle dolu bir ülke, her şeyiyle sizin için yep yeni ve farklı bir diyar. Gördükleriniz hem sizi çok şaşırtacak, hem çok büyüleyecek hem de çok düşündürtecek. Ben Kamboçya’yı ve özellikle de Angkor Tapınaklar Şehrini mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum…