20.6.2021
Gezi

‘’Günahlar şehri’’ BATUM

‘’Günahlar şehri’’ BATUM
Türkiye’nin yalnızca 20 km uzağında bulunan Gürcistan’ın Batum şehri tek başına neredeyse Karadeniz’in tamamı kadar turist alıyor. Peki neden?
Batum Artvin’in Hopa ilçesine yalnızca 20 km uzaklıkta bulunan Gürcistan’ın küçük bir şehri. Karadenizlilerin “Günah şehri” olarak tanımladıkları Batum’da Gürcüler, Lazlar, Abhazlar, Ruslar, Ukraynalılar, Ermeniler, Osetler ve Rumlar birlikte yaşıyorlar. Dolayısıyla bu şehir her ne kadar küçük gibi görünse de kültürel çeşitlilik bakımından oldukça büyük bir medeniyetler bahçesi.

Bu şehirde sanat ve estetik her yerde...
Sovyetler Birliği döneminde altyapısı yapılan Batum’da cadde ve sokakların genişliği, şehir planlaması ve düzen hemen göze çarpıyor. Bu şehir mevcut alt yapı üzerinden büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe asla bizdeki herhangi bir şehirde ilk göze çarpan çarpık yapılaşma söz konusu olmayacak…
Düzenli yapılaşma göze çarpıyor, sahil şeridi halkın kullanımına ayrılmış...
Şehirde göze çarpan bir başka nokta ise otel sayısı. Adeta bir oteller şehri haline gelen Batum geceleri hakim olan ışıklandırmasıyla küçük bir “Vegas” intibası uyandırıyor. Zaten turistlerin çok büyük bir bölümü de şehre bu yüzden geliyor.

Şehir geceleri Vegas tadında...
Karadenizlilerin “Kumar, içki ve kadın şehri” diye tanımladıkları Batum, bu sebeplerden ötürü dolup taşıyor belki de. “Günahlar şehri” Batum günah işlemek isteyenlerle dolup taşıyor adeta. Şehrin tüm cadde ve sokaklarında, otellerinde, restoranlarında ve kafelerinde Türkçe’ye (Özellikle Karadeniz şivesi) rastlamak mümkün… Batum’da iş yapan Türkiyeli sayısı da bir hayli fazla…

Batum'da gece hayatı oldukça renkli...
Vizesiz giriş de Türkiye inansının Batum’a gidip gelişini kolaylaştırmış. Şehre gitmek için nüfus kağıdını göstermek yeterli. İşte bu nedenle Türkiye’nin herhangi bir yerinden Batum’a uçakla gidip oradan da Karadeniz’e gidenlerin sayısı bir hayli fazla. Veya Karadeniz’e gidip de karayolu ile Batum’a günü birlik gidip gelenler de mevcut. Aynı şekilde Batum’dan da Karadeniz’e günü birlik alışveriş veya gezmek için gidip gelenler var. Bu şehir sınırların anlamsızlığının en güzel örneklerinden…
Batum ve Karadeniz aynı coğrafya… Peki arada ne gibi farklar var?
Şehir ışıklandırması bir harika, Batum gece bir başka, gündüz bir başka güzel...

 1. Batum’un düzenli alt yapısı bırakın Karadeniz’i Türkiye’nin hiçbir ilinde yok.

 2. Batum’daki modern mimari (Özellikle 5 yıldızlı lüks otellerin mimarisi) kesinlikle görülmeye değer. Şehrin düzenli yapılaşmasıyla paralellik arz eden modern yapılardaki estetik, Karadeniz’deki herhangi bir ilde göze çarpmıyor.

 3. Doğa ile yapılaşma birbirini tamamlıyor, oysa Karadeniz’deki yapılaşma doğayı yok eden nitelikte çok katlı rengarenk betonarme yapılardan ibaret (Yaylalar hariç) ki bu da o güzelim doğal güzellikleri adeta yok ediyor.

 4. Mimari yapılarda estetik ve sanat göze çarpıyor, bunu Karadeniz’de göremezsiniz (Eski Ermeni ve/veya Rum mimari örnekleri hariç)

 5. Sahil şeridinin kullanımı halka ait, halk günlük sporlarını yapıyor veya zaman geçirmek için kullanıyor. Oysa Karadeniz’de sahil şeridi otoban!


Örnekler çoğaltılabilir, bunlar belli başlı ilk bakışta göze çarpanlar…

Eski yapılarla, modern yapılar uyum içinde... Sanat ve estetik her yerde...
Peki neden Batum bu kadar çok turist alıyor?

 1. Hitap ettiği turist kitlesi kesin olarak belli ve bu kesime vaat ettiklerini fazlasıyla veriyor…

 2. Ulaşım kolay

 3. Yemekler güzel ve sunum iyi

 4. En yakın komşusu olan Türkiye ile vize problemini ortadan kaldırmış. Tarihsel olarak oradaki Gürcü ve Lazlar ile Türkiye’deki Gürcü ve Lazlar arasında önemli bağlar mevcut…

 5. Bu bağ ve benzerlikler Karadeniz insanını oraya daha çok çekiyor.

 6. Türkiye’de yasak ve/veya tabu, günah, ayıp… vs  olan şeyler Batum’da müthiş bir sunumla kolaylıkla elde ediliyor…

 7. Plajları çok daha düzenli, deniz turizmi gelişmiş. Oysa Karadeniz denince daha çok akla yayla gelir...


Bu örnekler de yukarıdaki örnekler gibi çoğaltılabilir…
Belki arkeoloji değil, mitoloji değil, Yunan veya Roma değil ama sanat ve estetik göz dolduruyor...
Batum erişilmez olanı kolaylıkla erişilir kılıyor, birbirinden güzel binaları, cadde ve sokakları, alışveriş mağazalarıyla görsel bir şölen sunuyor. Rengarenk geceleriyle kendine aşık ediyor. Lezzetli yemekleri, ev yapımı şaraplarıyla cezb ediyor. Kumarhaneleri ve gece hayatıyla “Günah” kavramını “Ödül” kavramına çevirmeyi başarıyor. İşte bu ve benzeri nedenlerle küçücük bir Gürcistan şehri koca bir Karadeniz coğrafyasından daha çok turist almakla kalmıyor, Karadeniz’i de ayrıca turist olarak alıyor…
Batum'da mimari yapılar her köşe başında sizi şaşırtacak...
Görülecek yerler
Şehrin görülmeye değer yerleri arasında Osmanlı döneminden kalma Orta Cami adlı cami, Acara Devlet Müzesi, Batum Botanik Bahçesi, İsa'nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarını barındıran Roma döneminden kalma Apsaros kalesi, 20. yüzyılda yapılmasına karşın Gürcü Mimari karakterini yansıtan Eski Postane Binası, Karadeniz kıyısındaki Batum Devlet Parkı, Akvaryum ve sirk sayılabilir.
Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli, Chacha Tower diğer görülecek yerler arasında yer alır.

Deniz turizmi oldukça gelişmiş... Sahiller tıklım tıklım...
Tarih
Batum’un bir Yunan kolonisi olan Batisler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Çoğunlukla Gürcülerin yönettiği şehir, Pontus, Roma, Pers, Moğol, Osmanlı ve Rus hakimiyetlerine de girmiş… Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Batum Gürcitan’a bağladı.

Sokak aralarındaki kafeler ve binalar adeta Barselona havası veriyor...