21.6.2021
Gezi

Hafta sonu için Macaristan/Budapeşte gezisi!

Hafta sonu için Macaristan/Budapeşte gezisi!
Macaristan’ın başkenti Budapeşte hafta sonu gezisi için Avrupa’da gidebileceğiniz harika bir destinasyon.
Ulaşım
Şayet Shengen vizeniz varsa geriye uçak bileti almanız kalıyor ondan sonrası çok kolay. İstanbul’dan Budapeşte’ye yaklaşık 2 buçuk saatlik bir uçuştan sonra ulaşılabiliyor.
Hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayan bir gezi planı yapıyorsanız Cumartesi sabah saatlerinde bir uçuş planı yapmalısınız.
Şehir merkezine ulaşım…
Budapeşte’ye indiğinizde şehir merkezine ulaşmak için birçok alternatifiniz var. Taksi, otobüs veya metro bunlar arasında sayılabilir…
Oldukça eski olan Budapeşte metro ağı ile şehrin her yerine ulaşmak mümkün... 
Biz otobüs ve metro seçeneklerini tercih ettik. Havaalanından 200E otobüsüne binip son durağında yani Kobanya-Kispet’te inerseniz oradan metro hattına aktarma yapıp şehir merkezine ulaşabilirsiniz veya gideceğiniz yere göre istediğiniz durakta inebilirsiniz. Şehir merkezine gitmek isteyenler Deak Ferenc Ter’de inebilir ve bu duraktan istedikleri yere aktarma yapabilir.
Budapeşte diğer birçok Avrupa şehri gibi ulaşımın çok kolay olduğu, hatta belki daha da kolay olduğu bir şehir. Metro hattı ve/veya otobüslerle her yere kolaylıkla ulaşmak mümkün.
Havaalanından isteğe göre 10 seferlik, bir günlük, 3 günlük veya 10 günlük biletlerden alınabilir. Hafta sonu için gidenler 3 gün sınırsız geçerli olan biletlerden alabilir. Bu biletlerle hem havaalanından şehre gidip gelişlerde, hem de şehir içi ulaşımda faydalanılabilir. Fiyat olarak da bu seçenek çok makul.
Macaristan para birimi olarak Huf kullanıyor. Avro’ya geçmemiş olması Türkiye’den gidenler için önemli bir avantaj. Ülkede fiyatlar da İstanbul’a göre gayet ucuz…
Budapeşte’de neler yapılır?
Budapeşte’nin termalleri ve hamamları meşhur ancak biz 2 günlük programımızı daha çok şehri görmeye ayırdığımız için termal ve hamamlarına gidemedik. O nedenle bu yazıda şehirde neler görülebilir, nerelere gidilebilir, ne yenir, ne içilir… gibi konulardan bahsetmeye çalışacağım.
Budapeşte, Buda ve Peşte gibi iki eski şehrin birleşmesinden oluşan bir şehir. Ortasında Tuna Nehri’nin aktığı, birbirinden güzel mimari yapıların olduğu, şehir planlamasının, ulaşım ağının göz doldurduğu bir şehir Budapeşte.

Biz önce Peşte kısmını gezdik. Şehrin bu tarafında muhteşem bir mimariye sahip olan Parliament Building/Parlamento Binası, Hösök Tere/Kahramanlar Anıtı, ‘Dünyanın en güzel cafesi’ sloganına sahip olan New York Cafe, Magyar Mezogasdasagi Müzesi, Chain Bridge/Zincirli Köprü, Macaristan Ulusal Müzesi/Magyar Nemzeti Múzeum, Dohany Merkez Sinagogu/Dohány Utcai Zsinagóga, St. Stephen's Basilicası… gibi birbirinden muhteşem yapıları görebilirsiniz.

Cumartesi akşamı Zincirli Köprü’yü ışıklandırılmış haliyle görmeyi de unutmayın derim. Cumartesi şehrin Peşte kısmındaki bu yerler gezildikten sonra Buda kısmı da Pazar günü gezilebilir.

Bu arada;
Muhteşem sandviçler yemek için Bagel, kahvaltı, yemek veya belki de sadece içecek bir şeyler içmek için ‘Dünyanın en güzel cafesi’ New York Cafe’ye gidebilirsiniz. Rastgele gireceğiniz bir cafe ve restoran da sizi şaşırtacaktır. Meşhur yemeği Gulaş’ı mutlaka deneyin, bu çorbada kullandıkları etin tadı şaşırtıcı derecede güzel. Bagel’de ördek göğsü sandviç deneyebilirsiniz. Zincirli Köprü’nün Peşte tarafında,  sıcak şarap satan birçok yer var. Buralarda satılan sıcak şaraplar inanılmaz güzel, baharat oranını çok doğru ayarlamışlar. Macaristan mutfağı hem çok lezzetli, hem de bazı yemekleri çok tanıdık geliyor.

Cafelerin, restoran ve barların hem dizaynları, hem de buralardaki sunumlar görülmeye değer. Zaten gezdikçe oradan birçok Cafe tarzının Türkiye’de uygulanmaya çalışıldığına tanıklık edeceksiniz. My Little Melbourne bunlardan bir tanesi ve bir kahve tutkunuysanız kesinlikle gidip görmenizi, filtre kahvelerinden tatmanızı öneririm.
Kahve tutkunları My Little Melbourne Cafe'ye uğrayabilir... 
Ve Pazar günü;
Evet Cumartesi o yorgunluğa rağmen şehrin güzellikleri keşfedildikten sonra, Pazar günü Buda tarafına geçilebilir. Buda tarafında da yine muhteşem mimariye sahip binalar, tarihi yapılar ve enfes bir şehir silueti var. Bunları gördükçe tekrar tekrar “keşke bizde de...” ile başlayan veya “bizde olsa ohooo kim bilir..” ile devam eden sitem cümleleri kullanacaksınız.

Buda tarafında, yine Zincirli Köprü’nün diğer tarafı, köprü üzerinden Parlamento Binası, Tuna Nehri, Fisherman’s Bastille/ Matyas Kilisesi Ve Balıkçı Tabyası, Buda Kalesi/Buda Castle… gibi yerleri görebilirsiniz.

Şehrin bu tarafını da gördükten sonra güzel bir akşam yemeği yiyip havaalanına doğru yola çıkabilirsiniz.
Budapeşte gitmeye, görmeye değer bir şehir. Hafta sonu uzaklara gidip kafa dinlemek isteyen, güzel zaman geçirmek, sanata, tarihe, zarafete doymak isteyenlere rahatlıkla önerebileceğim bir destinasyon.
İnstagram üzerinden daha fazla gezi fotoğrafı görmek için... #bagerophia sayfasına bakabilirsiniz...