16.6.2021
Gezi

Küllerin Sakladığı Şehir Pompei…

Küllerin Sakladığı Şehir Pompei…
Eğer turizm ve tarihle ilgileniyorsanız, Roma Antik Kenti Pompei şehrini mutlaka biliyorsunuzdur. Bu muhteşem antik kent, İtalya’nın Napoli şehrine yakın, İtalya özerk bölgesi Campania’ dadır.
O dönemlerde Roma İmparatorluğunun en önemli kentlerinden biri olan Pompei, aktif Vezüv yanardağının yakınlarında kurulmuş, topraklarının verimliliği ve kıyı şehri olması nedeniyle de, kısa zamanda gelişip Roma’nın en önemli ticaret ve eğlence merkezi haline gelmişti.  Zenginliğin ve gösterişin had safhada olduğu Pompeihalkının, % 60 ı soylulardan,  kalan % 40 ı ise kölelerden oluşmaktaydı. Bugün  denizden uzakta kalan bu yer, o dönemlerde kıyı ve ticaret şehri olduğu için kendi nüfusu dışındada kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapıyordu.

Patlama öncesi  Pompei şehrinde yaşam bütün hızıyla devam ederken, Vezüv yanardağında felaketin ilk işaretleri görünmeye başladı. Meydana gelen sarsıntıları halk çok fazla önemsemedi.  Asıl patlamaysa 24 Ağustos M.S. 79 yılında gerçekleşti. Patlama sonucu sadece Pompei şehri değil, Herculanieum şehri de  taş ve kül yağmuru altında kaldı. Bu felaket sırasında  halkın bir kısmı  korku ve panikle evlerinde saklanırken, bir kısmı da şehri terketmeye çalıştı.  Fakat insanlar  şehrin üzerine yağan kızgın taş, kül ve zehirli gazlar nedeniyle  oldukları yerde can verdi. Şehirden kıyıya kaçmayı başaranlarsa tsunami dalgalarıyla  hayatını kaybetti.  2 gün süren kül ve curuf yağmuru kenti tamamen kaplamış, şehir bu kül yağmuru altıda kaybolmuştu. Yıllar içerisinde Pompei unutuldu, efsaneleşti ve kayıp kent olarak anıldı.

Bu şehre ait ilk eserler, 1594 yılında yapılan kanal çalışması sırasında bulunmuş, fakat üzerine pek gidilmemiştir. İkinci bulgular 1739 yılında yeraltı tüneli çalışması sırasında oraya çıkmış, daha sonra tünel çalışması durdurularak,  arkeolojik kazı çalışmaları başlatılmıştır. O dönemden bugüne aralıklarla devam eden arkelojik kazılar, günümüzde de devam etmektedir. Yapılan kazılar sonucunda zengin mimari tarzıyla tiyatrolar, gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin yapıldığı arenalar, tapınaklar, yollar, villalar ve daha pek çok yapı, fazla hasara uğramamış şekilde ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca evlerin içinde ve şehir duvarlarında yer alan yazılar ve resimler, o döneme ait yaşam tarzını da gözler önüne sermiştir. Bu eserler arkeolog ve tarihçiler için bulunmaz bir servettir.

Bugün Unesco’nun dünya mirası listesinde olan Pompei şehri, asıl ününü taşlaşmış insanlardan alır. Felaket sırasında kaçmaya ve saklanmaya çalışmış yüzlerceinsanın taşlaşmış bedenleri yanında, yine  taşlaşmış hayvan ve kuş bedenleri de kazı çalışmalarında bulunmuş ve özel bir yöntemle gün yüzüne çıkarılmıştır.

İtalya’ya yapılacak tur programlarının içinde, Pompei gezisinidemutlaka yer verilir, bunun yanı sıra sadece helak edilmiş halk adı altında da bu bölgeye özel turlar da düzenlenmektedir.  Eğer yolunuz İtalya’ya düşerse, bu  şehri mutlaka gezip görün, hatta mümkünse tur programı dışında da Pompei kentini uzun süreli kendiniz gezin.

Tarih sizi bu şehirde esir alacak ve felaketin boyutu bir an için içinizi ürpertecektir.