26.1.2021
Gezi

Malatya’nın görülmesi gereken ilçesi, Arapgir!

Malatya’nın görülmesi gereken ilçesi, Arapgir!
Malatya’nın Arapgir ilçesi şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Malatya’ya 30-40 dk uzaklıkta bulunan Arapgir, oldukça eski bir yerleşim yeridir.
İlçenin kısa tarihi…
Eski adı Daskuza olan ilçe Arapların bu bölgeyi ele geçirmesinden sonra Arapgir adını almıştır. Tarihi M.Ö. 1200 yıllara kadar giden ilçe; Medler, Persler, Asurlular, Yunanlılar, Romalılar-Bizanslılar, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılar gibi uygarlıkların egemenliğinde kalmıştır. Yörenin asıl yerli halkının Mezopotamya’ya sürüldüğü ve buraya Arapların yerleştirildiği anlatıla gelmektedir.
Dağlar arasında verimli bir ovada kurulu olan Arapgir’de bir dönem yoğun bir Ermeni nüfusu yaşarmış. Yöre halkının anlatımlarına göre ilçe nüfusu bir dönem 70 bin civarındaymış ve bu nüfusun önemli bir bölümü Ermenilerden oluşmaktaymış.
2015 yılı sayımlarına göre ise ilçe nüfusunun toplamı 10 bin civarıdır.
Doğası…
Kendine has bir iklime sahip olan Arapgir’in kışı oldukça çetindir. Beyaza bürünen ilçede hissedilen sıcaklık Malatya’ya göre oldukça düşüktür. Ancak ilçenin bu hali de görülmeye değerdir.
Piknik yapın…
Yazın ise yemyeşil bir renge boyanan Arapgir’in suları dağlardaki karlarında erimesiyle alabildiğince coşar. Bu suların kıyısında oturup balık tutmak ve piknik yapmak Arapgir’e tatil veya turistik amaçlarla gidenlere kesinlikle önerilir.
Yöresel yemeklerini tadın…
Yukarıda da belirttiğim gibi verimli bir ovaya kurulmuş olan Arapgir’in oldukça zengin ve lezzet dolu bir mutfağı bulunuyor. Gastronomi turizmi için elverişli olan Arapgir, damak zevklerine düşkün olanlara da tavsiye olunur. Buraya yolunuz düşerse yöresel yiyecekleri mutlaka tadın. İlçenin öteden beri yapıla gelen ev şaraplarını da şarap severlerin tatmasını öneririm.
Trekking yapın…
Çok güzel bir doğası olan Arapgir, dağları, ovaları, dereleri ve çayları ile birbirinden güzel yürüyüş rotaları sunuyor. İlçe içinde, dışında ve köylerinde yürüyüşe çıkın, doğaya dokunun, ilçe-köylerinin insanları ile tanışın sıcak bir muhabetin tadına varın.
Tarihe tanıklık edin, fotoğraf çekin…
Eski bir yerleşim yeri olan Arapgir’de güzel doğasının yanı sıra birbirinden güzel tarihi yapılar da bulunuyor. Kiliseler, su değirmenleri, taş köprüler, camiler ve eski evlerin mimari yapısı sizi etkileyecek, geçmişe doğru bir yolculuğa çıkartacak.

Malatya’ya yolunuz düşerse görün derim Arapgir’i; doğanın güzelliklerine tanıklık edin, insanının sıcaklığını görün, tarihi yapıların hüzünlü, yıkık ama gururlu hallerini hissedin, lezzetlerini tadın…
Bu güzel ilçemizin gerekli altyapı hizmetleri ve etkili tanıtım çalışmalarıyla turizme kazandırılmasını ümit ediyorum!