21.6.2021
Gezi

Rüya Şehir Amsterdam!

Rüya Şehir Amsterdam!
Hollanda’nın başkenti Amsterdam, benim için artık ‘masal başkenti’ Amsterdam oldu. Amsterdam daha şehre adım attığınız andan itibaren sizi şaşırtacaktır. Hele bir de Avrupa’nın başka şehirlerini gördükten sonra gidiyorsanız…
Avrupa’nın birçok şehri sizi büyüleyecektir. Hepsi birbirinden güzel ve estetik binaların olduğu, son derece düzenli ve planlı bir yerleşmenin olduğu şehirler. Geniş cadde ve bulvarlar, gelişmiş metro ve kolay ulaşım ağı, her binada ve her köşe başında karşılaşacağınız birbirinden güzel heykeller adeta büyülüyor insanı…
Peki Amsterdam’ın farkı ne? Amsterdam bütün bu saydığım güzelliklere sahip bir şehir. Ancak Amsterdam’da başka bir olay var. Bu şehir adeta yaşıyor, bir ruhu var ama son derece sıcak bir ruhu var sizi evinizde hissettiriyor.
Daha şehre adım atar atmaz karşılaşılan o şehre mahsus mimari yapı ve binaların kiremit rengi adeta insanın içini ısıtıyor.

Bu şehirde neredeyse insandan çok bisiklet var. Son derece gelişmiş bisiklet yolları kıskançlıkla beraber taktir gerektiriyor. Şehrin her noktasına bisikletle ulaşmak mümkün.

Bir de kanallar, adeta bir Venedik havası var bu şehirde. Her paralel sokağa geçişte aynı zamanda bir kanalı geçmiş oluyorsunuz. Yani nereye dönerseniz su görüyorsunuz, belki de budur insanı bu kadar rahatlatan… Kanal turlarıyla da şehri keşfetmek mümkün…

Amsterdam demek özgürlük, müzeler, patates, et, alkol, maruana, mantar, mantarlı kek, sex shoplar, randevu evleri… demek. Bu şehirde yasaklar yok, tatlı kontroller var diyebilirim. Maruanayı ve/veya mantarı Cafe Shop dedikleri yerlerde ve hatta sokaklarda kullanabilirsiniz.
Amsterdam malum tarım ülkesi, hayvancılığın en çok geliştiği ülkelerden bir tanesi. Dolayısıyla etin en güzelini burada yemeniz mümkün. Patatesi de oldukça lezzetli, denemenizi tavsiye ederim. Ve tabi peynirleri, dönerken mutlaka yanınıza peynir ve sos alın, emin olun çok beğeneceksiniz…
Ve tabi müzeler, Amsterdam dünyanın en güzel müzelerinin bulunduğu şehirler arasında bulunuyor. Yolunuz düşerse, gezi planınız arasına müzeleri de koymayı unutmayın…

Gezilecek yerlerden bazılarını sıralayacak olursak;
Dam Meydanı: 13. yüzyılda inşa edilen meydan, günümüzde de şehirdeki en önemli mekandır.
Amsterdam Kanalları: Şehrin “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılmasını sağlayan kanallar turistik amaçlı olduğu kadar ulaşımda da büyük öneme sahip.
Begijnhof:  14. yüzyıldan kalma bir avludur. Avluda bulunan 34 numaralı ev, “The Wooden House”  Amsterdam’daki en eski evdir. Avluya giriş serbest ve ücretsizdir.
Red Light District: Amsterdam’daki en ünlü bölgedir. Kırmızı Lambalı Evler olarak geçen yerde bir çok randevu evi, seks shop vb yapılar bulunuyor.
Çiçek Pazarı: Dünyanın tek yüzen çiçek marketidir. 1862 yılında kurulmuştur.
Rembrandtplein: Şehirdeki önemli meydanlardan biridir. Adını 1639 – 1656 yılları arasında bölgeye yakın bir evi olan ünlü ressam Rembrandt van Rijn’den almaktadır.
Madame Tussauds Balmumu Müzesi: Dünyaca ünlü balmumu müzesinin Amsterdam’daki şubesidir. Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en eğlenceli yerler arasında bulunur.
Amsterdam Museum: Amsterdam Tarih Müzesidir. Müze içerisinde Orta Çağ’dan günümüze Amsterdam ile ilgili tarihi nesneler sergilenmektedir.
Rijksmuseum: Hollanda Ulusal Müzesidir. Müze içerisinde 8000 parça sanat ve tarih eseri mevcuttur.  Müze Meydanı’nda yer alır.
Van Gogh Müzesi: Amsterdam gezilecek yerler listesindeki en önemli müzelerden biridir. Bünyesinde Van Gogh’a ait 200 resim, 500 çizim ve 700 den fazla mektup bulunmaktadır.
Anne Frank Evi: II. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin iki yıl boyunca saklandığı yerin müzeye dönüştürülmüş halidir.
Vondelpark: Amsterdam’daki en büyük parktır. Rijksmuseum, Stedeljik Museum ve Van Gogh Müzesi yakınında bulunmaktadır.
Amsterdam Arena: Ajax Futbol Takımı’nın stadyumudur.
Amsterdam Dungeon: Müze özelliği taşıyan bir zindandır. Burası Amsterdam’ın 500 yıllık karanlık geçmişini çeşitli gösteriler sergilemektedir.

Amsterdam’a ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’den uçakla gidebileceğiniz gibi, Paris veya Brüksel’e gidip oralardan da trenle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.