16.6.2021
Gezi

Rüya Şehri Venedik…

Rüya Şehri Venedik…
Venedik, İtalya ‘nın kuzeyinde 118 adadan oluşmuş, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle göz dolduran dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.
Adını M.Ö: 10. yy. da Venetiler’den alan Venedik, tarihte de Venedik Cumhuriyeti diye geçer. O dönemlerde denizlerde oldukça güçlü olan Venedik Cumhuriyeti, Orta Çağ’da ticaretin merkezi haline gelmiş,  Rönesans’ın etkisiyle de sanatın ve müziğinde merkezi olmuştur. Bugün o dönemlerden kalma evler,saraylar ve köprüler hala güzelliğini korumakta, her yıl binlerce turisti bu şehre çekmektedir. Klasik müziğe katkılarıyla bilinen ünlü müzisyen Vivaldi’ de Venedik doğumludur.

118 adadan oluştuğunu söylediğimiz şehir, kanallar ve bu kanalları birbirine bağlayan 400 kadar köprüye de sahiptir. Her yıl 4 mm suya batan şehri kurtarmak için çeşitli projeler üretilmekte ve hayata geçirilmektedir. Küresel ısınma sebebiyle suların yükselmesini Venedik için tehlikeli gören bilim adamları, yapılan çalışmaları yeterli bulmamaktadır.

Rialto Köprüsü
Venedik tamamen adalardan oluştuğu için şehirde kara taşıtlarını görmek mümkün değildir. Ulaşım vaporetto adı verilen küçük vapurlar, motorlar ve ünlü gondollarla sağlanır (büyük kanal hariç gondollar artık turizm amaçlı kullanılmaktadır )

Cavalli di San Marco - San Marco Bazilikası'nın giriş kapısının üzerinde bulunan, Constantinople'dan (İstanbul-Bizans döneminde) getirilmiş bronz atlar. 
Şehrin en ünlü meydanı San Marco meydanıdır. Şehre gelebilmek için bindiğiniz vapur sizi direk olarak bu meydana getirir. San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Vivaldi’nin evi gibi görülmeye değer pek çok yer bu meydanda ve yakınında bulunur. San Marco Bazilikası’nın üst katında ki galeride, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde başkent Konstantinopolis, yani bugünkü İstanbul’un, Haçlı seferleri sırasında yağmalanması sonucu Venedik’e getirilen, mahşerin Dört Atlısı olarak bilinen 4 bronz at heykeliyle birlikte pek çok ikon, seramik ve mücevher de burada sergilenmektedir. Ayrıca meydanda dinlenebileceğiniz cafeler ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz küçük satış yerleri de vardır. Akşam saatlerinde ise tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi işportacıları görmek de mümkündür.

Şehri hem gondollarla hem de yaya olarak gezebilirsiniz. Venedik’e gidip de gondola binmeyen hemen hemen yok gibidir. Ayrıca gezi boyunca gondol kullanan kürekçiler size serenat yapabilir ve gondola bindiğinizde size şarap ikram edebilirler. Küçük kanalları ve kanalları çevreleyen evleri gondol gezisi sırasında daha yakından görebilirsiniz. Gondol gezisi dışında şehri yaya olarak gezerken de ara sokakları keşfeder ve bu tarihi şehrin kokusunu içinize çekersiniz.  Şehrin sokakları oldukça dar ve labirent gibi iç içe geçmiş durumda. Buna rağmen bence haritaya hiç gerek yok, kendinize bir yön bulup gezmek en güzeli.  Bazı dükkanların adını ezberlemek geri dönüş içinde yeterli. Sokaklarda elişi satan dükkanlar (genelde dantel ürünleri ), ünlü Murano camından yapılmış eşya ve takı satan dükkanlar ve en önemlisi maske satan dükkanlar çokça var. Maskeler öyle güzel ki dakikalarca hayran hayran vitrinleri seyretmek mümkün.  Venedik’e olmazsa olmazlarından biri olan maskelerin Venedik tarihinde yüzyıllara dayanan bir geçmişi var. Maskeler hakkında pek çok rivayet bulunmakta, bu rivayetleri öğrenip yorumladığınızda özü şu, her kimseniz ve ne yapıyorsanız kimse bilmesin.Bunun dışında geziniz sırasında ünlü Rialto Köprüsü’ne gittiğiniz zaman, köprünün yakınına kurulan halk pazarına da mutlaka uğrayın. Mağazalardan alabileceğiniz pek çok ürünü çok daha ucuza ve pazarlık yaparak dabu pazardan almanız mümkün.

Venedik Sokakları

Dünyanın en gözde turizm şehirlerinden biri olan Venedik’i görüp de hayran kalmamak elde değil. Tarihi dokusuna bir çivi bile vurdurulmayan bu eşsiz şehir, bugün Unesco’nun dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Avrupa’nın en romantik şehri, maskeler şehri, kanallar şehri gibi pek çok isimle de anılan bu güzel şehri batmadan mutlaka görün derim.

hulyahazer@yahoo.com