20.6.2021
Gezi

Serhat Şehri Ardahan’ın Turizm Değerleri

Serhat Şehri Ardahan’ın Turizm Değerleri
Ardahan Türkiye’nin en doğusunda (kuzey doğu) bulunan ilidir. Çoğu zaman “Edirne’den Ardahan’a” ile başlayan cümlelerde anılır. Kimi zaman ise Ardahanlıyım diyen birine karşılık olarak, “Kars Ardahan mı?” şeklinde sorulan bir soruda bulur karşılığını Ardahan. Ardahanlılar için ise, orası hep Serhat Şehri Ardahan’dır. Nitekim şehrin girişinde de “Serhat Şehri Ardahan’a Hoş Geldiniz” yazısı karşılar sizi.

Küçük bir il olmasına rağmen tarihi oldukça eski olan Ardahan’da Türk, Kürt, Azeri, Terekeme, Karapapak gibi milletler bir arada yaşamaktadır. Şehir bu yönüyle biraz Mardin’e benzemektedir. Bir dönem Ermeni ve Malakanların da yaşamış olduğu şehirde günümüzde de Ruslardan kalan taş binalar halen resmi devlet daireleri olarak kullanılmaktadır.

Ardahan’ın turizm değerleri
Çıldır Gölü
Ardahan deyince akla ilk gelen Çıldır Gölü’dür ve Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü, Ardahan’ın en önemli simgesi ve turizm değeridir. Çıldır Gölü hem yazın, hem de kışın turistlerce ziyaret edilmektedir. Yazın gelen turistler gölün çevresinde gezintiye çıkıyor, balık tutuyor, piknik yapıyor veya gölde yüzüyor...

Kışın gelenler ise tamamen buz tutmuş olan gölün üzerinde atlı kızaklarla adrenalin dolu gezintilere çıkıyor ve/veya Çıldırlı balıkçılar eşliğinde buzlar kırılarak balık avlanıyor. Bu gölde çıkan balığın tadı dillere destandır.


Şeytan Kalesi
Çıldır’a 2 km mesafede bulunan Şeytan Kalesi sarp bir kaya üzerine inşa edilmiş olup, birçok yönüyle diğer kale yapılarından farklılık göstermektedir.

Kaleler genelde bir dağın üzerinde kurulmuş, şehirler etrafında büyümüştür. Bazı yerlerde şehir surlar içine alınmıştır. Şeytan Kalesi ise bunlardan çok farklıdır. Kalenin etrafı dağlarla çevrili, yüksek dağların kuşattığı daracık vadinin içindeki çukurda kalan bir tepeye kurulmuştur. Küçük tepeciğinde etrafından çay geçmektedir. Kaleyi yapan ne amaçla yapmış bilinmez ama görülen o ki kale hudutları savunma amaçlı olarak yapılmışa benziyor. Etrafında her hangi bir yerleşim yeri yok. Olması da zaten imkansız çünkü yerleşime müsait bir alan yok.

Ortaçağ dönemi yapılarından olduğu düşünülen kalenin hangi uygarlık tarafından inşa edildiği henüz tam olarak tespit edilememiştir. Şeytan Kalesi Ardahan’ın en önemli turizm değerleri arasındadır.
Kura Nehri
Ardahan’ın içinden akıp giden Kura Nehri aynı zamanda şehrin simgelerindendir. Türkiye'de Ardahan Göle dolaylarından başlar ve Gürcistan'dan geçerek Azerbaycan'ın Sabirabad şehrinde kollarından biri olan Aras Nehri ile birleşir ve Neftçala Rayonu'nda Hazar Denizi'ne dökülür. Ardahan ile ilgili her fotoğrafta veya tanıtım materyalinde Kura’yı görmeniz mümkündür. Şehrin adeta süsü, nazar boncuğu olan Kura görülmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Bu nehir adeta Ardahanlılar için dans eder, kadim bir dilde sessiz bir ezgi fısıldar akarken…

Ardahan Kalesi
Ardahan Kalesi de tıpkı Kura, Çıldır Gölü ve Şeytan Kalesi gibi Ardahan’ın en önemli turizm değerlerindendir. Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülen ve Osmanlılar döneminde aktif olarak kullanıldığı bilinen Ardahan Kalesi, şehri tepeden gören bir noktada bulunuyor ve hem Kura Nehri, hem de Ardahan ile bir ahenk oluşturuyor. Şehre gelen turistlerin uğrak noktalarından bir tanesidir.

Diğer Turizm Öğeleri
Yukarıda saydığım turizm öğeleri aynı zamanda Ardahan’ın simgeleridir. Bunların dışında başka turistik yerler ve değerler de bulunuyor.
Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Aktaş Gölü, Yalnızçam Kayak Tesisleri, Göle ve Xoçwan Yaylaları, Göle Kaşar Festivali, Xoçwan Yayla Festivali, Ardahan Bal Festivali, Çıldır Göl Festivali, Aşık Şenlikleri…vb
Yapmadan Dönme
Yukarıda bahsettiğim yerleri görmeden dönmeyin. Xoçwan yaylalarına çıkın orda tarlalardan Mendik toplayıp yiyin, mantar toplayın ateşte tuzlayıp pişirip yiyin. Çıldır’da balık yiyin, Posof'u görün, Ardahan’daki Ruslardan kalma binaları görün, Ardahan'ın balı ve kaşarı meşhurdur deneyin…
Ancak ne yapıp ne edin mutlaka KAZ yiyin… Ardahan’a gittiyseniz KAZ eti yemeden dönmeyin…