16.6.2021
Gezi

Uzakdoğu’da bir cennet, Tayland

Uzakdoğu’da bir cennet, Tayland
Dünya çok güzel bir yer. Okyanuslar, denizler, akarsular, dağlar, çöller, vadi ve ovalarıyla, çeşit çeşit hayvan ve bitki örtüsüyle gerçek bir cennet. İnsan biraz daha doğaya saygılı olsaydı, daha güzel yönetim sistemleri olsaydı, sömürü değil de adil düzenler olsaydı, savaşlar, yıkımlar ve nefret hakim olmasaydı dünya gerçekten bir cennet olabilirdi.
Her şeye rağmen yeryüzünde burası adeta bir cennet dedirten yerler var. İşte bu yerlerden bir tanesi de Tayland. Taylan plajları, doğası, yemekleri, kültürü, mimarisi, tropik meyveleri, tapınakları ve gece hayatıyla bir turistin aradığı her şeyi sunuyor.

Nasıl gidilir?
Tayland’a gitmek için en çok gereken şey yol parasını ayırmış olmanız. Çünkü biletler gerçekten pahalı. Gidiş dönüş için kişi başı yaklaşık 2 bin TL’yi gözden çıkartmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonrası kolay çünkü Tayland kendinizi zengin hissedebileceğiniz bir ülke. Kalacak yer ve yemekler oldukça ucuz. 1 TL yaklaşık 14 Baht ediyor. Yani duyacağınız bol sıfırlı rakamlar sizi korkutmasın. İstanbul’dan THY’nin direk Bangkok’a uçuşları var. Dilerseniz bütçenize göre aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 10 ila 12 saat arası sürüyor.
Nerelere gidilir?
Tayland’ta gidilecek yerler saymakla bitmez. Ancak en önemli turizm merkezleri Bangkok, Phuket, Koh Samui ve Pattaya’dır.
Görülmesi gereken yerler ve yapılması tavsiye edilenler…
Bangkok
Öncelikle bana göre Bangkok’ta görülmesi gereken yerleri sıralayayım: Wat Pho, Grand Palace, Phra Kaeo, Wat Arun, Altın Buda Tapınağı, Golden Mount, Wat Benchamabophit (The Marble Temple). Bu saydıklarımın çoğu Budist tapınağı. Grand Palace her ne kadar saray olsa da orda da Budizm’in izlerini görmek mümkün. Golden Mount, devasa bir Buda heykeli ve gerçekten etkileyici. Benim en çok etkilendiğim yapılardan bir tanesi Wat Arun tapınağıydı. İnanılmaz bir mimari yapıya sahip olan bu tapınak gerçekten büyüleyici. Tabi Grand Palace sarayını da es geçmemek gerekiyor. İnanılmaz güzel bir mimari yapıya sahip olan sarayın içindeki altın sarısı heykeller gerçekten büyüleyici. Diğer tapınaklar da aynı derece güzel yapılara sahip. Netice olarak Uzakdoğu mimarisi özgün bir mimari. Avrupa mimarisi de gerçekten muhteşem ama bir yerden sonra hep aynı gelmeye başlıyor. Oysaki Avrupa’dan sonra Asya mimarisi ve kültürü insanda yeni bir dünya gördüm algısı oluşturuyor. Asya’ya gitmek için gerekli en önemli nedenlerden biri de bu diyebilirim.

Bangkok’ta sokak yemeklerini tadın, bol bol masaj yaptırın, özellikle ayak masajına bayılacaksınız. Envai çeşit tropik meyvenin olduğu Tayland’ta gelmişken bu fırsatı kaçırmayın ve birçoğu sizin için yeni ve çok farklı olacak olan tropik meyveleri mutlaka tadın. Nehir turu ve safarilere katılabilirsiniz. Tuk Tuk adını verdikleri araçlara makul ödemeler yaparak şehri turlayabilirsiniz.

Phuket
Bangkok dışında gitmenizi tavsiye edebileceğim bir diğer yer ise Phuket. Bangkok’tan Phuket’e otobüsle geçebileceğiniz gibi vaktiniz az ise uçakla da geçebilirsiniz. Biz Air Asia ile uygun bir fiyata geçmiştik. Böylelikle zamandan da tasarruf etmiştik. Phuket biraz daha elit bir yer diyebilirim. Bangkok İstanbul ise, Phuket Bodrum’dur. Dolayısıyla biraz daha sakin bir yer.

Phuket’in adaları görülmeye değer. James Bond filmlerinin çekildiği Phi Phi Lay ve Phi Phi Don adaları, Coral ve Racha adaları, Maya Beach ve Monkey Island gibi adalar aklıma ilk gelenlerden.

Phuket’ten günü birlik turlarla bu adaları gezebilir, muhteşem denizlerinde yüzebilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka şnorkel kiralayarak dalmayı deneyin. İnanılmaz bir deneyim yaşayacaksınız, adeta kendinizi ‘Kayıp Balık Nemo’ filmindeki balıklarla yüzüyor gibi hissedeceksiniz. Phuket’te de gece hayatı oldukça popüler. Gece hayatı sevenler keyfini çıkartabilir. Yemekler, tropik meyveler, kokteyller, masaj ve spa deneyimi size inanılmaz anlar yaşatacaktır.

Koh Samui
Bu ada Phuket’ten bir tık daha elit bir yer. Fiyatlar burada Phuket’ten yüksek, Bangkok’tan ise çok daha yüksek. Burada muhteşem tapınaklar, şelaleler ve hayvanat bahçeleri bulunuyor. Görmeniz gereken bazı tapınaklar, heykeller ve katılabileceğiniz etkinlikleri sıralamaya çalışayım:
Wat Plai Laem: Bu tapınakta bir Çin merhamet tanrıçası olan Guanyin’in 18 kollu devasa bir heykeli bulunuyor ve tapınak bir adanın üzerine kuruludur.

Büyük Buda Tapınağı/Wat Phra Yai: 15 mt yükseklikteki bu büyük altın Buda heykeli Koh Samui’nin en büyük atraksiyonu diyebilirim.

Koh Samui’de timsah çiftliklerini görebilir, buralardaki gösterileri izleyebilirsiniz. Her ne kadar hayvanların bu tür gösteriler için kullanılıyor olması can sıkıcı olsa da görmek isteyenlere tavsiye olunur.

Gizli Buda Bahçesi/Secret Budha Garden ise Koh Samui’nin sahip olduğu doğal güzellikleri görmek adına katılınması gereken bir aktivite. Buraya gidene kadar çok güzel ormanlardan ve dağlardan geçiliyor, manzaranın güzelliği inanılmaz. Burada tanrı, Buda ve hayvan heykelleri bulunuyor.

Na Mung Şelalesi: Ormanın içine gizlenmiş muhteşem bir şelale. Bu şelaleye girip yüzebilirsiniz.
Mumyalanmış Keşiş Tapınağı/Wat Khunaram: Burada yaşarken özel güçlere sahip olduğu düşünülen bir keşişin mumyalanmış bedeni sergilenmektedir.

Büyükanne ve Büyükbaba Kayaları/Hin Ta ve Hin Yai: Lamai plajının sonunda bulunan bu kayaların erkek ve kadın cinsel organlarını andırdığını görünce şaşıracaksınız. Turistlerin en büyük eğlenceleri arasında yer alıyor.
Koh Tao (Koh Nang Yuan) ada turuna katılın, bu adada plajlar görülmeye değer ve şnorkelle daldığınızda adeta balıklar sizinle beraber yüzüyor ve neredeyse elinizi uzatsanız dokunabilecekmişsiniz kadar yakınınıza geliyorlar. Göreceğiniz birbirinden farklı balık türleri sizi şaşırtacak. Bu inanılmaz deneyimi mutlaka yaşayın derim.

Koh Samui’de fil safarisi, kaplan çiftliklerini ziyaret gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Yemekler şahane deneyin. Gerçi baharat kokusundan yemek yiyemeyip aç kalanlar da oluyor. Özellikle hamile olanlar koku hassasiyetlerinden ötürü dikkat etmeli.

Tayland doğasıyla, plajlarıyla, kültürel yapısıyla, mimarisiyle, yemekleriyle görülmeye değer bir turizm destinasyonudur. İnsanların mütevaziliği, kibarlığı, saygılı yapısı, Budizm felsefesinin o vücut bulmuş hali gerçekten etkileyici. Bu güzel ülke gerçekten cennet gibi ve bence ölmeden görülmesi gereken bir yer.