21.1.2021
Güncel

"2016'dan ders aldık. Pazarlarımızı çeşitlendirmek zorundayız"

"2016'dan ders aldık. Pazarlarımızı çeşitlendirmek zorundayız"


Van'daki temaslarının ardından STK ve sektör temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yapılan sunumların ardından bir konuşma yaptı. Avcı, "Turizm dediğimiz sektör, kendisi ve çevresinde en az 56 alt veya yan sektörü etkileyen, onları besleyen eko sistem üzerinden çalışan bir faaliyet alanıdır" dedi.

Bakan Avcı konuşmasına söyle devam etti: "Türkiye 2015 rakamlarıyla söyleyecek olursam 40 milyon turist ağırlayan bir ülke ve dünyanın 6'ncı büyük destinasyonudur. Özellikle 2016'da bu alanda yaşadığımız sıkıntılar bize aynı zamanda büyük bir tecrübe kazandırdı. Biz pazarlarımızı çeşitlendirmek zorundayız.
VAR OLAN PAZARLARA YENİ PAZARLAR EKLEMELİYİZ
Ülkemizin turizm hedeflerini bugüne kadar olduğu gibi daha çok Rusya, İngiltere ve Almanya ağırlıklı olmaktan çıkarıp onları muhafaza etmek, onlarda derinleşmek, onları da tekrar genişletmek, ama onların üzerine yeni destinasyonlar, yeni pazarlar ilave etmek. Nedir o pazarlar? Japonya, Çin, Hindistan, İskandinav, Ortadoğu'suyla, Latin Amerika'sıyla Kuzey Amerika'sıyla bütün dünyaya açılmak. Böyle bir pazar çeşitlenmesiyle biz 2016'da yaşadığımız türden sıkıntılarla inşallah bir daha karşılaşmayacağız" diye konuştu.


kaynak: http://www.turizmdebusabah.com/