23.1.2021
Güncel

AKTOB'un Mayıs Ayı Toplantısı'ndan Öne Çıkanlar

AKTOB'un Mayıs Ayı Toplantısı'ndan Öne Çıkanlar

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) geleneksel olarak düzenlediği aylık yemekli toplantının mayıs buluşması Paloma Renaissance Hotel’de yapıldı.

AKTOB'un yemeğine; çok sayıda otelcinin yanı sıra kamu, bankacılık, acente ve tur operatörleri temsilcilerinden de yoğun bir katılım gerçekleşti. Yemekte kamu ve özel sektörün Türkiye turizminden 2017 beklentileri değerlendirildi.

2017-05-17-PHOTO-00000012[1] Yemekte söz alan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: "Turizm, Türkiye için stratejik bir sektör. Yapılan karşı kampanyalara etkili bir P&R aracı. Var olan turizm değerlerini dünya çapında etkili yerlere getirmemizi mümkün kılabilecek bir başarı öyküsü. Bu öyküyü yazacak potansiyelimiz mevcut. Kötü başlayan 2017 için açıklanan son rakamlar küçük de olsa olumlu bir etkinin habercisi. Son yıllarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ana kaynak pazarımız olan Rusya'dan turist akışının yeniden başlaması sevindirici. 2016'yı unutup, 2017'de turizmde var olduğumuzu hissettirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı. Nisan ayında yaşanılan büyüme trendinin mayıs ve sonrasında da devam etmesini umut ettiklerini belirten Erkan Yağcı şunları söyledi: "Mart ayı sonuna kadar Avrupa pazarında düşüşlerimiz devam ediyordu. Fakat nisan ayıyla sezonun başlamasının ardından Ruslardan ciddi bir talep gördük Antalya’da. Ruslardaki talep artışımız 2015 yılı rakamlarını geçen bir seviyede. Alman pazarında düşüş yaşıyorduk Nisan ayında. Almanya’daki tatillerin nisan ayına denk gelmesiyle beraber Antalya’da ilk defa bu sene yüzde 2’lik bir artışımız var Alman pazarında. Tabi bizim temennimiz Almanya’daki bu artışında tüm seneye yayılması. Mayıs-Ekim dönemi, yüksek sezonda da bu pazardaki artışın devam etmesini istiyoruz. Rusya’nın güçlü bir şekilde Antalya’ya geldiğini ve geri dönüş yaptığını görüyoruz. Nisan ayında yaşadığımız bu büyüme trendini mayıs ve sonrasında da devam etmesini umut ediyoruz." "Booking.com sorunu 2013 ve 2014’de Almanya ve Avrupa Birliği ülkelerinde de yaşandı." Booking.com meselesine de değinen AKTOB Başkanı Yağcı: "Buradaki en temel sorun en iyi fiyatı verme koşulu. Almanya Rekabet Kurumu bunu rekabete aykırı bularak bu koşulu kontratlardan kaldırarak çözdü. Biz de bu hususun artık sorun olmasını istemiyoruz. Booking.com’dan faydalanan oteller var. Kendini tanıtma fırsatı olmayan ve yeteri kadar bütçesi olmayan oteller için bir platform oluşturuyordu. Açıkçası bu olayların yaşanmasını istemiyoruz. Zaten sıkıntılı bir dönmeden geçtik. Bu tür olaylarla turizm sektörünün daha fazla olumsuz etkilenmesini istemiyoruz." -aktob_337050 Toplantıda Konuşan FTI CEO’su Dietmar Gunz: "Almanya'da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin turistik tanınırlığı olumlu, bu olumlu talebi şu an satışlara yansıtamıyoruz. Ancak Türkiye’nin turistik potansiyeli ve sunduğu hizmet kalitesi ile yeniden güçleneceğine dair güçlü inancımız var." şeklinde görüş belirtti. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ise: "Türk turizmindeki kayıpların telafisi yönünde özel sektör ile ortak çalışmalarımızı arttıracağız. Farklı tanıtım kanalları kullanacağız. Bunun en yakın örneği Moskova’da yapılacak Büyük Türk Festivali. Tanıtımda sadece turistik değerlerimiz değil, Türkiye algısı da güçlendirilecek" dedi.