21.1.2021
Güncel

ALMANYA'DA SONBAHAR TATİLİ ÖNCESİNDE TÜRKİYE TALEBİ CANLANIYOR

ALMANYA'DA SONBAHAR TATİLİ ÖNCESİNDE TÜRKİYE TALEBİ CANLANIYOR
Almanya'da sonbahar tatili öncesinde Türkiye hakkında yeniden olumlu haberler yayınlandığı dikkat çekiyor. Türkiye talebinde ise gözle görülür artış yaşandığı belirtiliyor.
Türkiye’nin turizmdeki birinci pazarı Almanya’da Türkiye’nin yaşanan son siyasal gelişmeler ve terör olaylarından sonra giderek daha da olumsuzlaşan imajının neden olduğu talep düşüklüğünün ardından talepte yeniden canlanma olduğu yönünde haberler geliyor.


Talepteki canlanmanın, yaz sezonu bitse de başlayacak olan sonbahar tatili için olumlu bir gelişme olduğu ifade ediliyor.


Alman "Ostthüringer Zeitung" gazetesinde yayınlanan habere göre Federal Almanya´daki sonbahar tatilleri başlamadan önce Türkiye tatil talebi günden güne artıyor. Haberde bu gelişme, başarısız darbe girişiminden sonra getirilen OHAL durumuna rağmen, Türkiye´den gelen haberlerde şu anda süren sakinlik olgusuna bağlanıyor.


Gazetenin haberinde özellikle Türkiye’nin fiyat-hizmet dengesindeki üstünlüğünün Alman tatilciler için vazgeçilmez olduğuna vurgu yapılıyor. Ayrıca, Antalya tatilinden dönen Alman tatilcilerin de olumlu izlenimler ile ayrıldığının aktarıldığı haberde, alınan sıkı güvenlik önlemlerinden de memnun olduklarına işaret ediliyor.


Gazetenin haberinde ayrıca, TUI´ye ait olan bir seyahat acentasında çalışan elemanların Türkiye tatil talebinin günden güne arttığını bildirdikleri de yer alıyor.DRV: Türkiye Almanların tercihi olmaya devam edecek

Öte yandan Alman Seyahat Birliği (DRV) Sözcüsü Torsten Schäfer de, Türkiye'deki darbe girişimi sonrasında Alman turist sayısının düşmesine rağmen Türkiye'nin sevilen bir tatil ülkesi olduğunu söyledi.

Torsten Schäfer, Alman radyosu DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2016 yılında Türkiye'ye giden ziyaretçi sayısında düşüş kaydedildi.

Türkiye Almanların en sevdiği tatil ülkeleri arasında yer alıyor. Son yıllarda bu sayıda önemli artış gözlenmiş ve Türkiye Almanların yurt dışında tatil yapmayı tercih ettiği üçüncü ülke olmuştu. Bu yıl ise bir düşüşle karşı karşıyayız.

Türkiye Almanların tercih ettiği üçüncü tatil ülkesi olduğu için, turist sayısında düşüş ekonomik ilişkileri de olumsuz etkiledi. Tur operatörlerinin çoğu için özellikle de ailelere yönelik tatil söz konusu olduğunda Türkiye'deki tatil yerleri vazgeçilmez. Bu fiyat-hizmet dengesi içinde başka bir ülkede uygun tatil imkânı sunmak gerçekten zor.

Bu nedenle de Türkiye'deki tatil yerleri için talep azalınca, Alman tur operatörleri bundan olumsuz bir şekilde etkilendi.

Bu yıl farklı durumlarla karşılaştık. Ocak ayında İstanbul'da Alman turistleri hedef alan saldırının ardından ziyaretçi sayısında düşüş yaşandı. Ancak yine de daha önce de belirttiğim gibi yıl sonuna kadar çok sayıda Alman Türkiye'de tatil yapmış olacak.”
kaynak: http://www.turizmgazetesi.com/