21.6.2021
Güncel

Avrupalılar'ın yüzde 54’ü tatil yapacak

Avrupalılar'ın yüzde 54’ü tatil yapacak
Bu oran son 6 yıldır yaşanan düşüşten sonra ilk defa ufak da olsa bir artış anlamına geliyor.Ipsos-Europe Assitance Barometer göstergeleri artış yönünde. Ankette ortaya çıkan bir başka önemli veri ise, seyahat isteğini gösteren bu oranın ülkeye göre çok değişiklik göstermesidir. Tatile en iştahlı insanlar, ortalama az güneş gören Avrupa’nın kuzeyinde yaşıyor.
Ancak şaşırtıcı bir veri ise, Orta Avrupa’da bulunan Avusturyalıların bu listenin başında bulunması: Yüzde 68 (2013: Yüzde 57) Bir başka önemli gelişme ise, Almanya’daki seyahat iştahının artış oranı. Buna göre Almanlar, geçen yıla göre 4 puan artışla yüzde 56 oranında tatil seyahati yapacak.
Ancak Avrupa’nın güneyine indikçe, tatil iştahı önceki yıllara göre düşüş gösteriyor. Örneğin Fransa yüzde 58 oranla ortalamanın üstünde görünse de, bu oran 2012’de yüzde 66’ydı. İspanyollar ise, tatile en az iştah duyanlar arasında: Yüzde 42. En dramatik gelişmeyi ise İtalyanlar gösterdi. İtalyanların 2011’de yüzde 78’i tatil seyahati planlarken, bu yıl bu oran yüzde 52’lere düştü. (tourexpi)