18.1.2021
Güncel

Bursa'ya Yeni Termal Turizm Merkezi

Bursa'ya Yeni Termal Turizm Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi'nde daha önce deri fabrikalarının bulunduğu, şimdi ise kamulaşan alanı termal turizm merkezine dönüştürecek projesinde sona gelinirken, kamulaştırma süreci tamamlanan 22 dönüm alan 20 Haziran Salı günü ihaleyle satışa sunuluyor.

[caption id="attachment_7045" align="alignright" width="344"]Sıcaksu Bölgesi, Havadan Sıcaksu Bölgesi, Havadan Görünüş[/caption]

Yaklaşık 18.3 hektar alanı ile uzun yıllar deri sanayi sektörüne hizmet eden ancak hızlı yapılaşma ile kent merkezinde kalması yüzünden sıkıntılara sebep olan Tabakhaneler Bölgesi'ndeki işletmeler, yaklaşık 10 yıl önce Badırga Bölgesi'ndeki Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmıştı. Bölgedeki 135 deri fabrikasının taşınmasının ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, hak sahipleri ile yatırımcı firmalar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine sonuçsuz kalmıştı. Kentin merkezinde bir çöküntü bölgesi olarak kalan alandaki termal kaynakları kent ekonomisine kazandırmayı amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla mülkiyet sahiplerinden Büyükşehir'e yetki vermelerini istedi. Hak sahiplerinin büyük çoğunluğu kamulaştırma yapılmasını isterken, bu konuda harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmaların %75'ini tamamladı. Kalan kısımlarla ilgili mahkeme süreçleri devam ederken, Bursa'yı termal turizm merkezi haline getirecek projede daha fazla zaman kaybetmek istemeyen Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetine geçen 22 dönüm alanı, 20 Haziran Salı günü ihaleyle satışa sunuyor.

[caption id="attachment_7042" align="alignleft" width="300"]Termal Turizm Merkezine Dönüşmesi Hedeflenen Sıcaksu Bölgesi Termal Turizm Merkezine Dönüşmesi Hedeflenen "Sıcaksu Bölgesi"[/caption]

"TURİSTİK TESİSLER YAPILACAK."

Şehrin mimarisinin güzelleşmesi için de çalışmalar içinde olduklarını anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe; Soğanlı, Alemdar, Gaziakdemir, Sırameşeler, Çekirge, Çarşamba ve Altıparmak'a kadar uzanan bölgeyi etkileyen tabakhanelerdeki dönüşümün, 13 yıldır Bursa'nın gündeminde olduğunu belirtti. Şehrin dışında olan tabakhanelerin zamanla şehrin tam kalbinde kaldığını ve kent hayatına büyük rahatsızlık vermeye başladığını dile getiren Başkan Altepe, "Buradaki 135 deri fabrikası tahliye ettik. Fabrikalar Badırga'daki Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmıştı. Bu taşınma işleminden sonra 10 yıldır da bölge ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle yer sahipleriyle müteahhitlerin arasını bulalım dedik ama sonuç alınamayınca direkt olarak devreye girdik. Düne kadar deri temizliğinde kullanılan 90 derece sıcaklıktaki termal suların sağlık turizminde kullanılabileceği, turistik tesislerin yapılabileceği güzel bir alan burası." diye konuştu.

"BURSA'NIN EN DEĞERLİ MERKEZİ OLACAK."

Sürecin bir an evvel işlemesi ve çalışmaların tek elden yürütülmesi için hissedarları belediyeye çağırıp yetki istediklerini anlatan Recep Altepe, "Yetkiyi veren verdi, büyük çoğunluğu ise kamulaştırma istedi. Kamulaştırmaların da %75'ini tamamlandık. Son kalan kısımların da mahkemeleri Bitiyor artık. Birkaç ay içinde mülkiyet sorunu tamamen çözülmüş olacak. Artık çalışmaların startını veriyoruz. Malcılar ve Tolon fabrikalarının olduğu 22 dönümlük önemli bir alanı satışa çıkarıyoruz. İhalesi 20 Haziran'da gerçekleşecek. İhale herkese açık, tüm yatırımcıları bekliyoruz. Böylelikle dönüşümde ilk etap başlamış oluyor. Bursa'nın kalbinde bu döneme damgasını vuracak önemli bir proje olacak. Metro istasyonları, teleferik istasyonları ile Uludağ'a, tarihi bölgelere, kongre merkezine, metro ve teleferikle ulaşılabilecek. Burası Bursa'nın en değerli merkezi olacak." dedi.

TÜRKİYE'NİN TERMAL MERKEZİ

Son dönemde bürokratlar düzeyinde dile getirilen sağlık turizmi için de önemli bir adım olma niteliği taşıyan proje; Bursa'yı Türkiye'nin en önemli termal turizm merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında termal tesisler, kür tesisleri, konaklama tesisleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, kür merkezi, yaşlılık bakım ve tedavi merkezi gibi sağlık tesisleri ile spor tesisleri, binicilik tesisleri ve kulüp evi, yeme-içme tesisleri, açık-kapalı yüzme havuzları, rekreasyon alanları, günübirlik tesisler, teleferik istasyonu, helikopter pisti, otel, motel, butik otel, tatil evleri inşa edilecek.

24057-470x295-201706061028-59365aa251111